Niezatrzymanie się do kontroli drogowej będzie przestępstwem

Aleksandra Kopka
01.06.2017 13:06
Niezatrzymanie się do kontroli drogowej będzie przestępstwem Fot. Piotr Jedzura/East News

Dzisiaj, 1 czerwca 2017 roku, wchodzą nowe restrykcyjne przepisy odnośnie m.in. niezatrzymania się do kontroli drogowej.

Nowe surowe kary dla kierowców łamiących przepisy prawa o ruchu drogowym. Od 1 czerwca 2017 roku każde niezatrzymanie się na wezwanie do kontroli drogowej będzie uznawane za przestępstwo.

Natomiast, każdy przypadek ucieczki przed policją karany będzie karą od 3 miesięcy nawet do 5 lat więzienia. Dodatkowo sąd może nałożyć bezwzględny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na czas do do 15 lat.

Zmiany dotyczą również pijanych oraz znajdujących się pod wpływem narkotyków kierowców. Od 1 czerwca 2017 roku każdy, który spowoduje wpadek ze skutkiem śmiertelnym lub poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, pożegna się z wolnością na okres minimum 2 lat. Co ważne, kara nie będzie zawieszana. Do dnia dzisiejszego za to przestępstwo kierowcy karani byli na okres 9 miesięcy pozbawienia wolności.

Podobnie sytuacja wygląda z recydywistami drogowymi. Kierowca, który pożegnał się z prawem jazdy, a mimo wszystko zostanie zatrzymany za kierowanie pojazdem musi liczyć się z karą więzienia na okres 2 lat. Dodatkowo dostanie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat. Nowy zapis dotyczy tylko kierowców którzy stracili uprawnienia w wyniku przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym.

Nowe przepisy to również wydłużenie okresu przedawnienia przestępstw popełnionych na drogach. Do tej chwili każde przewinienie przedawniało się po 2 latach. Obecnie ten czas ma być wydłużony o kolejny rok.

Policja ma nadzieję, że nowe przepisy prawa ograniczą piractwo drogowe. Jak będzie, czas pokaże. To już kolejne zmiany na polskich drogach. Obecnie wprowadzany jest system wyświetlaczy czasu przy sygnalizatorach świetlnych.

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.