Pogoda
09.01.2020 23:20

Niezwykły bursztyn został nazwany na cześć prezydenta Adamowicza

Tragicznie zmarły prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został w nietypowy sposób uhonorowany za wkład w promocję bursztynu bałtyckiego.

Bursztyn Adamowicza
foto: Shutterstock

Troje naukowców z Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego: prof. dr. hab. Ryszard Szadziewski, dr. hab. Jacek Szwedo oraz dr. Elżbieta Sontag opisali samca komara z wymarłego gatunku, który został znaleziony w eoceńskim bursztynie. Grupa badaczy nadała mu nazwę Coquillettidia adamowiczi.

Prezydent Adamowicz uhonorowany w nietypowy sposób

Grupa naukowców z Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego postanowiła uczcić tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza za wkład w promocję bursztynu bałtyckiego.

Disturbed
Disturbed
Przeczytaj także Grupa Disturbed oddała hołd Pawłowi Adamowiczowi podczas koncertu w Polsce

Naukowcy zadedykowali prezydentowi inkluzję w bursztynie. Coquillettidia adamowiczi to inkluzja komara płci męskiej pochodzącego z epoki Eocenu.

"

Chcieliśmy w ten sposób uczcić jego nieoceniony wkład w promowanie bursztynu bałtyckiego. Był pierwszym prezydentem Gdańska, który dostrzegł nie tylko magię drzemiącą w tym kamieniu, ale przede wszystkim jego bogatą historię związaną z regionem, na którym oparta została promocja Gdańska na świecie. To dzięki jego zaangażowaniu projekt ‘Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu’ został wpisany do strategii rozwoju miasta, czego efektem było m.in. otwarcie Muzeum Bursztynu, świętowanie Bursztynowych Godów na 44. rocznicę ślubu w trakcie Światowego Dnia Bursztynu oraz powołanie Światowej Rady Bursztynu. Dziś bursztyn kojarzy się z Gdańskiem, a Gdańsk z bursztynem "

– wyjaśnił prof. Szadziewski w wywiadzie dla Amber.com.pl
Inkluzja nazwana na cześć zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska zamknięta jest w niewielkiej bryłce bursztynu bałtyckiego o wymiarach 16 x 17 x 6 mm.

"

Komary są rzadkimi inkluzjami znajdowanymi w bursztynie bałtyckim. Dotychczas – po dwóch wiekach badań nad bursztynem bałtyckim – badaczom udało się znaleźć i opisać zaledwie siedem gatunków komarowatych. Odkrycia te pozwalają zdobyć wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemu wiele milionów lat temu – możliwe, że samice komarów były w stanie przenosić ptasią malarię podobnie jak gatunki żyjące w tropikalnej Afryce "

– wyjaśnia dr hab. Jacek Szwedo.
Jest to pierwszy, ale jak się okazuje nie ostatni taki przypadek. W kolejce do badań czekają jeszcze dwie inkluzje, podarowane przez badaczy ze Światowej Rady Bursztynu. Obie również zostaną zadedykowane Adamowiczowi.

Zobacz również: Anomalia Bałtycka po latach. Co się dzieje z tajemniczym obiektem jak z „Gwiezdnych Wojen” na dnie Bałtyku?

Tagi: adrenalina