Pogoda
17.03.2016 09:49

Nike HyperAdapt - prawdziwe samowiążące się buty

Z lekkim opóźnieniem – „Powrót do przyszłości” pokazał je jako istniejące 21 października 2015 roku – ale w końcu dotarły. Pojawiły się samowiążące się, inteligentne (na swój sposób) buty – model Nike HyperAdapt 1.0.

Nike HyperAdapt -  prawdziwe samowiążące się buty
foto: materiały prasowe

Rzeczywistość różni się nieco od filmowej wizji – i nie chodzi tylko o kolor. Przede wszystkim, samowiążące się buty Nike HyperAdapt 1.0 pozbawione są sznurówek w formie znanej z tradycyjnego obuwia. Zamiast tego wykorzystywany jest system naciągających rolek, które umożliwiają ściśnięcie materiału dookoła nogi użytkownika.

Buty Nike HyperAdapt

Buty Nike HyperAdapt 1.0 wykrywają włożenie do nich stopy. Dzięki czujnikom w podeszwie obuwie rejestruje wagę użytkownika oraz sposób rozłożenia nacisku – czy bardziej obciążone jest przednia część stopy, czy też może pięta.

Po przeanalizowaniu tych danych uruchamiany jest automatycznie mechanizm nawijający na szpulę zaszyte wewnątrz buta „sznurówki”, dobierając odpowiednio mocne naciągnięcie, tak by obuwie nie było luźne, ale też nie opijało użytkownika. Na boku butów znajdują się 2 przyciski, oznaczone plusem i minusem, pozwalające na ręczne skorygowanie siły zacisku oraz „rozwiązanie” modelu HyperAdapt 1.0 – jest to możliwe po przytrzymaniu przycisku luzowania przez 2 sekundy.

Po kilku dniach buty Nike HyperAdapt 1.0 mają nauczyć się preferencji użytkownika i automatycznie wracać do ustawień i siły zacisku ustalanych przez noszącą je osobę. W przyszłości system ma być rozbudowany o możliwość wprowadzania mikro-poprawek na podstawie rejestrowanych danych biometrycznych. Buty mogłyby więc wykrywać, czy ich właściciel idzie, biegnie czy siedzi i w odpowiedni sposób dostosowywać siłę naciągnięcia „sznurówek”.

Można sobie też wyobrazić sytuację, gdy zmiany napięcia sznurówek byłyby wprowadzane w czasie rzeczywistym podczas biegu, różnicując wartości dla stopy znajdującej się w kontakcie z podłożem i uniesionej w powietrzu.

Wbudowany akumulator ma wystarczyć na 2 tygodnie noszenia; Nike nie podało jeszcze informacji, w jaki sposób będzie on doładowywany. Nie wiadomo także, czy wbudowano mechanizm ratunkowy, pozwalający na poluzowanie zacisku w razie awarii zasilania. Pod znakiem zapytania stoi także trwałość obuwia i ewentualna odporność na wilgoć.

foto: materiały prasowe

Model HyperAdapt 1.0 ma trafić do sprzedaży w okolicach świąt 2016 roku. Będą dostępne tylko dla członków klubu Nike+ - cena nie została jeszcze podana.

Czekaliście na samowiążące się buty?
Eleganckie półbuty męskie na każdą okazję

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety Technologia