Pogoda
11.01.2017 12:44

Nintendo ukryło wiadomość dla hakerów w kodzie NES-a Mini

Hakerzy zdołali już złamać nową / starą maszynę japońskiego producenta... I raczej nie spodziewali się tego, co w niej znaleźli.

Nintendo ukryło wiadomość dla hakerów w kodzie NES-a Mini
foto: materiały prasowe

Wydana jeszcze w 2016 roku konsola NES Mini to nostalgia na całego. Japoński gigant postanowili odświeżyć jeden ze swoich pierwszych sukcesów na rynku gier i wypuścili na rynek zmniejszoną, dopasowaną do współczesnych standardów technologicznych wersję konsoli. Sukces maszynki przeszedł najśmielsze oczekiwania, przez co do dziś ciężko ją nabyć tradycyjnymi kanałami dystrybucji.

Problem z NES-em Mini jest w zasadzie tylko jeden: konsola ma wgrane na starcie zaledwie 30 tytułów... i to tyle - nie mamy żadnej możliwości powiększenia tego zbioru poprzez dokupienie klasycznych kartridżów czy zakup w jakiejś internetowej usłudze. Choć pośród wgranych gier praktycznie każda to zasłużony klasyk, wielu graczy uznało taki zbiór za niesatysfakcjonujący. A domorośli hakerzy wzięli się do roboty...

Na efekty ich pracy nie trzeba było długo czekać. W internecie dostępne są już poradniki pokazujące, jak powiększyć bibliotekę wgranych gier. Okazało się bowiem, że NES Mini pozwala na przechowanie aż 60 tytułów - a więc dwa razy większej liczby niż zafundował graczom producent. Proces zgrywania pamięci konsoli na komputer, dodawania do niej dodatkowych gier i wgrywania z powrotem do NES-a Mini nie jest wygodny i łatwo w ten sposób uszkodzić maszynkę, ale z pewnością nie będzie brakowało śmiałków, którzy i tak z niego skorzystają.

Nie ma co się oszukiwać, że kogokolwiek odstraszy aspekt wątpliwej legalności takich działań - od wielu lat nie stanowił on przecież żadnego kontrargumentu dla zwolenników emulacji. Być może jednak do chętnych na takie działania przemówi apel... który Nintendo umieściło w kodzie źródłowym samej konsoli.

Wiadomość wygląda następująco:

"

Z tej strony kapitan Hanafuda. Odpalam emulację za 3... 2... 1. Włożyliśmy w ten skarb wiele wysiłku, łez i niezliczonych godzin. Więc proszę, utrzymaj to miejsce w porządku i nie popsuj wszystkiego! Pozdrowienia, kapitan Hanafuda. "

Hanafuda to japońska gra karciana, która pod koniec XX wieku zdobyła popularność pośród członków yakuzy, a pod koniec XIX wieku była produkowana... właśnie przez Nintendo. Ukryta wiadomość jest więc także zgrabnym żartem dla graczy, którzy pamiętają o tym, że japoński gigant ma chlubną tradycję obejmującą znacznie wcześniejsze czasy niż epoka gier wideo. Jak widać nie powstrzymała jednak hakerów...

Jaka jest Wasza ulubiona gra z czasów NES-a?

Jakub Gańko
Tagi: Gry