Pogoda
18.01.2016 15:07

Nissan z napędem gąsienicowym

Japońska marka zmodyfikowała X-Traila – sprzedawanego na rynkach amerykańskich pod nazwą Rogue. Auto zostało wyposażone w gąsienice, które zastąpiły… koła.

Nissan z napędem gąsienicowym
foto: materiały prasowe

Inżynierowie dokonali zmian w zawieszeniu, nieco ingerując również w nadwozie tak, aby zmieściły się w nadkolach ogromne gąsienice. Mierzą one 30 cali wysokości, 48 cali długości i mają po 15 cali szerokości. Nie dotykano za to w ogóle układu napędowego – zarówno skrzynia Xtronic oraz system AWD (All Wheel Drive, czyli napęd na obie osie) pozostały bez zmian. W tej konfiguracji samochód jest w stanie osiągnąć 100 km/h. Jego prześwit zwiększono do 58 cm. Maksymalny kąt skrętu przednich gąsienic wynosi 45 stopni. Sami zobaczcie efekty tej transformacji:

Według Nissana, przekładnia CVT świetnie sprawdziła się w tym zmodyfikowanym aucie o nazwie Warrior. To zasługa zaawansowanego systemu, który wysyła mechanizmowi kontrolnemu Xtronic informacje o obecnych warunkach, odpowiednio dostosowując tryb pracy skrzyni biegów.

Promocyjny charakter klipu potwierdza Joni Paiva, dyrektor zarządzający Nissan Canada Inc:

"

Nissan oferuje rozmaitą gamę crossoverów, które są w stanie podołać najcięższym zimowym wyzwaniom. Tak naprawdę nowoczesna technologia pozwala systemowi napędu 4x4 adaptować się do warunków drogowych w czasie o 30 razy krótszym niż mrugnięcie okiem. Rogue Warrior (X-Trail) symbolizuje istotę naszej popularnej gamy crossoverów i SUV-ów, jednocześnie przypominając filozofię marki, w której chodzi o odwagę, przesuwanie granic możliwości, a wszystko to, okraszone jest wysoką jakością. "

Sam filmik robi wrażenie, ale do czasu… Wystarczy obejrzeć wideo stworzone przez pewnego amatora – właściciela Audi R8. Uzbroił on swój samochód w opony z kolcami, osiągając podobny efekt, co Nissan.

Obyło się bez gąsienic i innych ingerujących w strukturę samochodu zmian. Za projektem nie stał sztab ludzi. Sprawdziło się to, co Jeremy Clarkson powtarza jak mantrę – kluczem do wszystkiego jest moc, dużo, bardzo dużo mocy!

Ot, co… Cały „rocket science”.

Tagi: Duperele Nissan