Nobel dla Grety Thunberg będzie nielegalny. Kandydatura sprzeczna z wytycznymi testamentu fundatora

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Grecie Thunberg byłoby nielegalne – alarmują specjaliści z The Nobel Peace Prize Watch.
17-latka po raz drugi z rzędu została zgłoszona jako kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla. Greta Thunberg to znana na całym świecie aktywistka walcząca z politykami i biznesem o natychmiastowe wdrożenie działań mające przeciwdziałać katastrofie klimatycznej.
Kandydatura Grety została zgłoszona przez dwóch duńskich parlamentarzystów: Jensa Holma i Hakana Svennelinga z Partii Lewicy.
Kandydaturze Grety Thunberg przyjrzała się inicjatywa The Nobel Peace Prize Watch. Z przeprowadzonej analizy wynika, że gdyby 17-latka została uhonorowana nagrodą, Nobel zostałby przyznany nielegalnie. Tak samo, jak w przypadku Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy.
Pokojowa Nagroda Nobla dla Grety Thunberg nielegalna. Analiza The Nobel Peace Prize Watch
Specjaliści z NPPW argumentują, że działalność Grety Thunberg nie jest powodem, dla którego komisja noblowska mogłaby przyznać jej wyróżnienie.
W testamencie fundatora wyróżnienia, Alfreda Nobla, wyraźnie bowiem zaznaczono, że Pokojowa Nagroda ma być przyznawana osobom „działającym na rzecz rozbrojenia i przeciwdziałania konfliktom zbrojnym”. Walka o uratowanie ludzkości przed wpływem katastrofy klimatycznej nie spełnia według ekspertów z NPPW tej definicji.
Organizacja dodała, że po przyjrzeniu się laureatom Pokojowej Nagrody Nobla z ostatnich lat podobne wątpliwości budzi przyznanie wyróżnienia Matce Teresę z Kalkuty, Lechowi Wałęsie, Alowi Gore'owi i Barackowi Obamie.
Zarzuty stawiane przez NPPW są kwestią interpretacji. W przypadku Lecha Wałęsy pomoc w wyzwoleniu Polski od komunizmu i wpływ na jego upadek w ZSRR i innych państwach bloku wschodniego można uznać za przeciwdziałanie konfliktom zbrojnym. Podobne argumenty można użyć w przypadku kandydatury Grety Thunberg: walka o zminimalizowaniu skutków globalnego ocieplenia może uchronić nas przez wojnami o terytoria, które będą nadawać się do zamieszkania przez ludzi.
Spośród nadesłanych kandydatur do Pokojowej Nagrody Nobla komisja wybierze osoby, które otrzymają nominacje. Ogłoszenie zwycięzcy odbędzie się w październiku 2020 roku.
Zobacz także: 11 000 naukowców ogłosiło alarm klimatyczny. „Czekają nas cierpienia nie do opisania”
Oceń artykuł