Pogoda
22.12.2016 11:53

Nokia pozywa Apple za łamanie patentów

Nowe smartfony Nokii mają zadebiutować w 2017 roku, jednak już teraz kultowa marka wraca z przytupem na rynek telefonów. Z pozwów złożonych w Europie i USA wynika, że Apple łamie 32 należące do Nokii patenty.

Nokia pozywa Apple za łamanie patentów
foto: materiały prasowe

Większość z nas kojarzy fińską markę z niezniszczalnymi telefonami komórkowymi (i rzeczywiście, niektóre z nich potrafiły podobno uratować życie właściciela, zatrzymując kulę), tak naprawdę Nokia jest jednak prawdziwym telekomunikacyjnym gigantem, dostarczającym operatorom internetu sprzęt wchodzący w skład ich infrastruktury.

Producent chwali się, że w przeciągu ostatnich 20 lat zainwestował ponad 115 miliardów euro w badania i w rozwój technologii, dzięki którym możemy cieszyć się dziś zaawansowanymi smartfonami.

Jak wynika z komunikatu Nokii wyjaśniającego motywy złożenia pozwu, Apple zdecydowało się w 2011 roku na wykupienie licencji na część używanych w iPhone’ach rozwiązań opracowanych przez europejskiego producenta.

Mimo wskazywania na używanie innych opatentowanych przez Nokię technologii amerykański gigant nie wyraził chęci zapłacenia za nie. Nokia stwierdziła, że miarka się przebrała i będzie się domagać odszkodowania na drodze sądowej.

Pozwy o nielegalne korzystanie z cudzej własności intelektualnej nie są dla Apple nowością – przedsiębiorstwo płaciło już w przeszłości odszkodowania sięgające nawet miliarda dolarów, a w 2016 roku dowiedzieliśmy się nawet, że iPhone'y łamią patent na... dzwonienie.

Nokia jest zdania, że firma z Cupertino używa w swoich produktach opatentowanych rozwiązań z zakresu technologii wyświetlacza, interfejsu użytkownika, anteny, układów scalonych i kodowania wideo.

"

Dzięki ciągłym inwestycjom w badania oraz rozwój Nokia stworzyła i przyczyniła się do powstania wielu rozwiązań technologicznych o fundamentalnym znaczeniu dla używanych dziś telefonów komórkowych, w tym urządzeń produkowanych przez Apple. Po kilku latach prób osiągnięcia porozumienia licencyjnego wnosimy sprawę do sądu, żeby bronić naszych praw. "

Apple patrzy na sprawę zupełnie inaczej – chęć pobierania przez Nokię opłat licencyjnych producent zaskarżył do urzędu antymonopolowego. Amerykańska firma wskazuje, że europejski producent celowo transferował prawa do posiadanych przez siebie patentów (także tych zakupionych wraz z Alcatel-Lucent i należących do spółki NSN), żeby pobierać za nie przesadzone opłaty licencyjne.

Czy Apple powinno zapłacić Nokii za używane patenty?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Apple Nokia