Nokia zamierza zbudować sieci 4G... na Księżycu
26.10.2020 10:11
Nokia zamierza zbudować sieci 4G... na Księżycu Fot. Liewig Christian/ABACA/Abaca/East News

Nareszcie! Księżyc będzie miał zasięg 4G, bo przecież jak tam inaczej można było żyć. A tak na poważnie - USA chce zbudować pierwszą bazę kosmiczną na jego powierzchni do 2028 roku.

Z tego tytułu, NASA ogłosiła przetarg na firmę, która zajmie się budową porządnej stacji komunikacyjnej. Ten wygrała oficjalnie fińska Nokia i chociaż korporacja zapowiedziała, że nie planuje zaczynać od 5G, to ich sieć LTE powinna być wystarczająca, by zapewnić komunikację między bazą kosmiczną a stacją kontrolną na Ziemi. Już teraz są jednak plany, by skorzystać z sieci lepszej jakości, gdy ludzie oswoją się już z pracą na Księżycu. 

Nokia zbuduje sieć 4G na Księżycu

NASA zamierza "wprowadzić" się na Księżyc najpóźniej w 2028 roku. Z tego wynika, że sprzęt od Nokii już będzie na nich czekał. W oficjalnym oświadczeniu firmy czytamy bowiem, że Finowie zamierzają zamieścić "pierwszą w swoim rodzaju niezwykle przenośną, energooszczędną sieć LTE" na Księżycu już pod koniec 2022 roku. Czyli za dwa lata.

Przeczytaj także

Jak na temat projektu opowiedział szef ds. technologii firmy Nokia, Marcus Weldon: 

Korzystając z naszej pełnej sukcesów historii w kosmicznej technologii, od pionierskich rozwiązań komunikacyjnych w satelitach, aż do odkrycia kosmicznego promieniowania z czasów Wielkiego Wybuchu, teraz stworzymy pierwszą na świecie sieć komunikacyjną na Księżycu!

Przeczytaj także

Zaznaczył, że ważniejsza będzie w tym wypadku niezawodność i pojemność serwerów, aniżeli prędkość. Cóż, jeżeli stworzą coś na miarę legendarnej Nokii 3310, to wszystko powinno pójść gładko:

Niezawodna, wytrzymała i wysokiej jakości sieć komunikacyjna będzie kluczem w życiu człowieka na powierzchni Księżyca. Przez zbudowanie pierwszej w historii sieci komunikacyjnej na powierzchni Księżyca, Nokia Bell Labs po raz kolejny udowadnia, że dla nas nie ma rzeczy niemożliwych.

Według doniesień insiderskich z Bloomberga, Nokia ma otrzymać na ten projekt skromne 14 milionów dolarów. Sama sieć ma również wspierać sterowanie głosowe, telemetrię, czujniki biometryczne i inne narzędzia, które będą nieocenione podczas podboju Księżyca. 

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.