Pogoda
18.11.2019 10:48

Normy promieniowania dla 5G zwiększą się 100 razy. Ministerstwo Zdrowia pokazało projekt ustawy

Przepisy dotyczące maksymalnego natężenia promieniowania magnetycznego zostaną zmienione. Według projektu Ministerstwa Zdrowia, normy dla poziomu PEM zostaną podwyższone od 40 do 100 razy. To dobra wiadomość dla osób czekających na uruchomienie 5G.

maszt telefonii komórkowej
foto: Stanislaw Bielski/REPORTER

Polska jest wyjątkowym krajem, jeśli chodzi o działalność sieci komórkowych. Przepisy regulujące maksymalne poziomy promieniowanie elektromagnetycznego zostały uchwalone jeszcze w czasie PRL, gdy jedynymi źródłami były państwowe radio i telewizja, a władzom zależało na tym, żeby obywatele nie mogli spiskować komunikując się ze sobą radiowo.

W rezultacie polskie normy są jednymi z najbardziej restrykcyjnych na świecie, nakładając limity 100 razy większe, niż zalecane przez światową organizację zdrowia. Sprawia to, że rozwój sieci komórkowych w naszym kraju stoi pod znakiem zapytania, jako że 5G wymagać będzie większego nasycenia promieniowaniem elektromagnetycznym.

5G
5G
Przeczytaj także Za dwa lata zabraknie w Polsce mobilnego internetu. Pomogłoby 5G, ale przeszkadza polskie prawo

Perspektywa podniesienia dopuszczalnych limitów PEM nie spodoba się zapewne osobom obawiającym się wdrożenia 5G w Polsce. W całym kraju można spotkać się z protestami przeciwko nowej generacji telefonii komórkowej, doszło nawet do próby zniszczenia masztu.

maszt telefonii komórkowej
maszt telefonii komórkowej
Przeczytaj także Przeciwnicy 5G próbowali zniszczyć maszt operatora. Złapano ich ze szlifierką w rękach

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że protestujący nie mają powodów do obaw.

"

Obecnie nie ma naukowych podstaw do występowania ostrych, przewlekłych lub skumulowanych niekorzystnych zagrożeń dla zdrowia wynikających z ekspozycji w polu elektromagnetycznym o częstotliwościach radiowych na poziomach poniżej dopuszczalnych poziomów określonych w załączniku do rozporządzenia. "

Ministerstwo Zdrowia podwyższy normy promieniowania dla 5G

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) tłumaczy z kolei, że taka zmiana jest niezbędna, żeby operatorzy komórkowi mogli rozwijać infrastrukturę, która z kolei przyczyni się do rozwoju nowoczesnej gospodarki.

"

Aktualnie obowiązujące w Polsce dopuszczalne poziomy PEM są – w zależności od zakresu częstotliwości - od 40 do 100 razy bardzie restrykcyjne od bezpiecznych poziomów odniesień określonych w Zaleceniu Rady 1999/519/EC. Bez dokonania ich harmonizacji do poziomów obowiązujących w zdecydowanej większości państw europejskich nie sposób myśleć o realnej konkurencji gospodarczej z krajami rozwiniętymi, w tym wdrożeniu projektów z obszaru globalnego e-społeczeństwa, w szczególności inteligentnych miast czy telemedycyny. Bez sieci nowej generacji niemożliwy będzie też rozwój tzw. Przemysłu 4.0, inteligentnych sieci i zaawansowanych systemów transportowych. Stawia to pod dużym znakiem zapytania udział Polski w partycypacji w przewidywanych korzyściach społecznych i gospodarczych związanych z wdrożeniem sieci 5G. "

pem_harmonizacja_02

Wbrew obiegowej opinii, zwiększenie limitów poziomu PEM dla stacji bazowych, przy jednoczesnym gęstszym rozmieszczeniu masztów 5G, doprowadzi do zmniejszenia ekspozycji na promieniowanie elektromagnetyczne wśród użytkowników telefonii komórkowej. Tłumaczy to Ministerstwo Zdrowia.

"

Warto podkreślić, że to nie stacje bazowe, a terminale komórkowe, zwłaszcza trzymany w okolicy głowy telefon, są dziś jednym z głównych źródeł ekspozycji człowieka na pole elektromagnetyczne z radiowego zakresu częstotliwości – zaznaczają autorzy projektu. - Harmonizacja dopuszczalnego poziomu pola pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie mocy stacji bazowych, które zlokalizowane są w znacznie większej odległości od człowieka. W praktyce oznacza to, że moc nadawana z urządzenia końcowego (np. telefonu trzymanego przy głowie) niezbędna do połączenia się z najbliższą stacją bazową spadnie, wraz z nią spadnie emitowane przez telefon pole. Dzieje się tak ponieważ efektem harmonizacji przepisów będzie poprawa zasięgu sieci komórkowych. Efektywnie, całkowita ilość energii emitowanej do środowiska przez cały system (a więc stacje bazowe i terminale) spadnie, tym samym spadnie ekspozycja ludzi na pole elektromagnetyczne. "

W Polsce działają już testowe sieci 5G. W Warszawie uruchomił ją Orange; z telefonii komórkowej nowej generacji można korzystać, jeśli otrzyma się od operatora specjalną kartę. Obawiający się o swoje zdrowie przeciwnicy nowej technologii są już przygotowani dzięki specjalnej szlafmycy izolującej od promieniowania 5G.

Zobacz także: Polska czapka chroniącą przed 5G. Powstała, bo „naukowcy grzmią na alarm” 

Boicie się 5G?

Tagi: Mobile