Normy smogu przekroczone w Krakowie o 300%. Urzędnicy proszą, żeby uważać na siebie

19.12.2019 14:02
Normy smogu przekroczone w Krakowie o 300%. Urzędnicy proszą, żeby uważać na siebie Fot. materiały rasowe miasta Kraków

Smog w Krakowie to wdzięczny powód do żartów. Tym razem jednak nikomu, łącznie z urzędnikami, nie jest do śmiechu. Sytuacja jest tak zła, że miasta po prostu nie widać.

Smog to cichy zabójca. Zanieczyszczenia powietrza wywoływane między innymi spalinami samochodowymi czy źle dobranym opałem do pieców grzewczych staje się w Polsce coraz większym problemem.

W Warszawie alarm przeciwsmogowy wywołały nawet race odpalane podczas Marszu Niepodległości. Dane z czujników pokazują, jak dramatycznie spadała jakość powietrza na trasie demonstracji.

Przeczytaj także

Tak źle jak w Krakowie nie było jednak od dawna. Oficjalny profil miasta na Twitterze zamieścił zdjęcie, na którym widać kilka górnych pięter Unity Tower przy Rondzie Mogilskim. Większość budynku jest niewidoczna ze względu na mgłę i smog.

Smog w Krakowie jest tak duży, że ukrywa budynki. Normy przekroczone o 300%

Zdjęcie prezentuje sytuację na chwilę przed świtem. Urzędnicy zaapelowali do mieszkańców o zachowanie ostrożności.

Póki co mgła nie odpuszcza, a i powietrze niestety nie jest takie, jak byśmy chcieli! Uważajcie na siebie.

Wysokie stężenie szkodliwych dla zdrowia pyłów i drobin sprawia, że Polacy żyją o kilka lat krócej, niż gdyby oddychali powietrzem o dobrej jakości.

Przeczytaj także

Po latach ignorowania problemu rządzący zaczęli interesować się problemem. Efektem jest między innymi program dopłat do wymienianych kotłów grzewczych. Pozbycie się „kopciuchów” ma zmniejszyć emisję zanieczyszczeń i poprawić stan powietrza.

Zobacz także: W Poznaniu powstał mural antysmogowy. Czyści powietrze jak 77 drzew 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.