Norwegia. Zabił strzałami z łuku pięć osób

14.10.2021 11:07
Norwegia. Zabił strzałami z łuku pięć osób Fot. HAKON MOSVOLD LARSEN/AFP/East News

W środę 13 października 2021 w norweskim mieście Kongsberg od strzał z łuku zginęło 5 osób. Dwie, w tym policjant, zostały ranne.

Horror w norweskim mieście Kongsberg trwał 34 minut. Mężczyzna uzbrojony w łuk i strzały napastnik zabił pięć osób, a kilka kolejnych ranił. Morderca poruszał się po mieście i strzelał do ludzi bez powodu. Do jednego z morderstw  doszło m.in. w sklepie spożywczym.

Zabił strzałami z łuku pięć osób

Zamachowiec strzelał także w stronę policjantów w czasie próby zatrzymania. Jeden z nich został ranny. W sprawie wypowiedział się szef lokalnej Policji Oeyvind Aas, który poinformował o "konfrontacji" policji z napastnikiem. Nie znamy jednak szczegółów, poza tym, że ofiara trafiła do szpitala. Zdaniem Policji sprawca działał sam.

Polecamy

W pierwotnej wersji norweskie media mówiły, że napastnikiem był Norweg wyznający Islam, jednak jak się ostatecznie okazało, nie była to prawda. Sprawcą zamachu był 37-letni Duńczyk. Dziennikarze TV2 zasugerowali, że mężczyzna miał "historię medyczną". Stacja podawała także, że napastnik był też uzbrojony w nóż i "inne rodzaje broni".

Nowe informacje w sprawie

W czwartek, 14 października 2021 adwokat sprawcy przekazał, że zamachowiec współpracuje z policją i złożył wyjaśnienia. Nie poznano dotąd motywu zbrodni. Nie potwierdzono ani nie zdementowano wczorajszych pogłosek dotyczących jego wyznania.

Liczba ofiar śmiertelnych środowego ataku jest największa od czasów masakry dokonanej przez Andersa Breivika w 2011 roku.

[EDIT]
Jak informuje BBC, Duńczyk był pod obserwacją Policji. Służby od jakiegoś czasu były zaniepokojone oznakami jego radykalizacji.

Osoba ta przeszła na islam.

– potwierdził Ole Bredrup Saeverud z norweskiej policji.

Źródła: vg.no., TV2, BBC, Agencja Reutera

Zobacz również: Naukowcy nie mają wątpliwości, tę katastrofę przetrwa 5 państw. Co z Polską?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.