Pogoda
27.12.2016 09:14

Nowa Dacia Duster będzie 7-osobowa

Rumuńska marka zapowiedziała, że już wkrótce do produkcji trafi zupełnie nowa generacja Dustera. 

Nowa Dacia Duster będzie 7-osobowa
foto: materiały prasowe

Pod koniec 2016 roku Dacia zaprezentowała zmodernizowanego Dustera. Auto zyskało unowocześnione nadwozie, bogatsze wyposażenie, a nawet dwusprzęgłową przekładnię automatyczną. Jednak wszystkie te zmiany nie wystarczą. Dlatego już niebawem budżetowego SUV-a ma zastąpić nowy model. 

Rumuński SUV po raz pierwszy został zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 2010 roku. Niedługo po tym fakcie trafił do sprzedaży. Samochód był praktycznie bezkonkurencyjny po uwzględnieniu ceny zakupu. Auto wykorzystywało wiele gotowych rozwiązań znanych z pozostałych modeli Dacii, dzięki czemu możliwe było zminimalizowanie kosztów jego opracowania. W 2013 roku pojazd przeszedł facelifting.

Budżetowy SUV sprzedawany był na całym świecie pod banderą Dacii lub Renault. Klienci do wyboru mieli dwa warianty napędu – na przednie koła lub obie osie. Pod maską mógł pracować jeden z dwóch silników benzynowych – 1,6-litrowy 114-konny lub 1,2-litrowy TCe o mocy 125 KM. Turbodiesel był dostępny w dwóch wariantach mocy – 90 lub 109 KM. Ceny najtańszego modelu startowały z pułapu 39 900 zł. Za tę cenę klient otrzymywał 5-drzwiowego SUV-a z 1,6-litrową jednostką benzynową i 5-biegową skrzynią ręczną.

Najdroższa odmiana 1.5 dCi 109 KM Prestige 4x4 kosztowała od 75 200 zł. Auto na rynku konkurowało między innymi z takimi modelami jak Skoda Yeti, Mitsubishi ASX, Nissan Qashqai, Ford Kuga, Kia Sportage. Duster oferował prześwit rzędu 210 mm, co jest jednym z najwyższych w swoim segmencie.

Pracę nad następną generacją Dustera już trwają. Producent twierdzi, że auto już niedługo powinno trafić na poszczególne rynku europejskie. Samochód ma powstać na nowej płycie podłogowej CMF (Common Module Family) wykorzystywanej w pojazdach produkowanych przez alians Renault-Nissan, w tym między innymi przez Kadjara. To z kolei oznacza, że klienci będą mieli do wyboru dwie wersje – 5- lub 7-osobową.

W zależności od rynku pod maską będą mogły pracować podobne jednostki, co w modelu pierwszej generacji. Jedynie 1,5-litrowego turbodiesla dCi miałby zastąpić 1,6-litrowy.

Tagi: News Dacia