Pogoda
06.07.2020 12:24

„Nowa Fantastyka” zapowiedziała numer LGBT. „Punkt widzenia osób nieheteronormatywnych”

Science Fiction to rozwiązywanie problemów jutra już dziś. „Nowa Fantastyka” postanowiła odejść nieco od tej maksymy i zająć się zagadnieniami, które budzą ogromne emocje tu i teraz. Cały numer pisma poświęconego literaturze fantastycznej wypełnią treści LGBT.

flaga LGBT na paradzie
foto: Shutterstock

„Nowa Fantastyka” znalazła się w ogniu krytyki po opublikowaniu w numerze na lipiec 2020 opowiadania „Dalian, będziesz ćwiartowany!” autorstwa Jacka Komudy.

Znany pisarze użył w nich prawdziwych wypowiedzi osób LGBT oraz ich przeciwników, przestawiając historię w której uciekający przed prześladowaniami prawdziwych patriotów homoseksualiści porywają dzieci, które zamierzają rzucić na pastwę pedofili.

ogromna tęczowa flaga na paradzie równości
ogromna tęczowa flaga na paradzie równości
Przeczytaj także „Nowa Fantastyka” przeprosiła za opowiadanie Jacka Komudy. Gej porwał w nim dzieci, żeby oddać kapłanom-pedofilom

W internecie się zagotowało i doszło do zderzenia dwóch poglądów: jedni mówili, że był to przykład „ohydnej homofobii”, drudzy powoływali się na wolność słowa i lamentowali, że „LGBT chce wprowadzić cenzurę”. „Nowa Fantastyka” postanowiła zabrać głos w dyskusji: przeprosiła za zamieszczenie opowiadania i zapowiedziała, że powstanie numer poświęcony w całości tematyce LGBT.

„Nowa Fantastyka” wyda numer LGBT. Tęczowa tematyka lub autorzy

Redakcja „NF” przypomniała, że miłośników fantastyki problem dyskryminacji nie jest obcy. Przywołano miedzy innymi sposób, w jaki traktowani byli (a czasami jeszcze są) czytelnicy rozsmakowani w książkach o Harrym Potterze.

"

Fandom zresztą powinien doskonale rozumieć takie reakcje i obawy, bo przecież środowiska miłośników fantastyki ‒ fani gier fabularnych, Harry’ego Pottera etc. – niejednokrotnie same padały ofiarami różnych ataków, oskarżeń o satanizm i temu podobne. Wszyscy mamy podobne doświadczenia, chociaż na nieporównywalnie mniejszą skalę, niż doświadczają tego obecnie osoby LGBT+ ‒ zaszczute przez aparat państwowy, hierarchów Kościoła, a nawet zwykłych ludzi napędzanych strachem przed nieznanym. Tym bowiem jest homofobia ‒ człon „fobia” nie pojawił się w tym słowie przypadkowo. Ludzie nie rozumieją, czym jest LGBT+, a nie mogą liczyć ani na rzetelność władz, które na podziałach i lękach społecznych chcą zbudować swoją pozycję, ani na solidną edukację seksualną w szkołach, ani na media. "

„Nowa Fantastyka” zapowiedziała w związku z tym, że jeden z przyszłych numerów zostanie w całości oddany na treści LGBT+.

"

Dlatego zaproponowaliśmy twórcom ze środowisk queerowych wspólne przygotowanie numeru naszego miesięcznika, w którym znajdą się teksty literackie i publicystyczne pisane przez autorów LGBT+ lub poświęcone tej tematyce. "

Redakcja zadeklarowała, że „NF” ma być „przestrzenią, która łączy ludzi i prowadzi świat ku lepszemu” oraz alarmować, gdy będziemy zbliżać się do realizacji dystopicznych wizji.

Zobacz także: Komitet bioetyki PAN o wypowiedziach rządu o LGBT: „haniebne i niedopuszczalne”. Naukowcy domagają się konsekwencji prawnych

Co myślicie o decyzji "Nowej Fantastyki"?