Pogoda
27.11.2018 15:30

Nowe badania pokazują, ile zajmuje wypróżnienie połkniętego klocka LEGO

Sześciu pediatrów z bloga Don't Forget The Bubbles przygotowało projekt, który miał na celu zbadanie podróż klocka LEGO przez układ pokarmowy człowieka.

Nowe badania pokazują, ile zajmuje wypróżnienie połkniętego klocka LEGO
foto: shutterstock.com

Jeżeli kiedyś baliście się, że połknęliście figurkę LEGO i będziecie mieli z tego tytułu problemy, to nie musicie się bać - kawałek plastiku nie zostanie w Waszych organizmach na długo. Według niedawno opublikowanych wyników badań magazynu "The Journal of Pediatrics and Child Health", LEGO pozostanie w Was niecałe dwa dni, nim zajmie się nim natura. 

Sześciu pediatrów tworzących bloga Don't Forget The Bubbles połknęło główkę figurki LEGO i czekało na moment, w którym zabawka pojawi się w ich stolcu. Średnio zajmowało to około 1,71 dnia. Według opisu eksperymentu, na początku ustalono standardowe wyniki pracy układu pokarmowego lekarzy, a następnie rozpoczęto badanie.

Ile czasu minie zanim wypróżnimy klocka LEGO?

Tak jak wspomnieliśmy - średnio mijało 1,71 dnia, nim klocek opuścił organizm człowieka. W raporcie możemy przeczytać również ciekawostkę głoszącą, iż kobiety radziły sobie lepiej z odnajdowaniem klocka w swoim stolcu, aczkolwiek grupa kontrolna była zbyt mała, by wysnuć jakieś interesujące wnioski. Oczywiście uczestnictwo w eksperymencie było dobrowolne, a udział przysługiwał jedynie osobom, które nigdy wcześniej nie przechodziły operacji przewodu pokarmowego. 

Zespół doszedł do wniosku, że klocki LEGO ekspresowo przechodzą przez organizm człowieka i nie powodują żadnych komplikacji. Sami badacze stwierdzili również, że rodzice nie muszą się aż tak przejmować, żeby dopuścić się grzebania w odchodach swoich pociech. A skąd w ogóle wziął się pomysł na tak dziwny eksperyment? 

Lekarze po prostu chcieli na chwilę uciec od poważnych problemów i nieco się wyluzować, dlatego postanowili przeprowadzić prosty i nieco zabawny eksperyment. W sekcji pytań i odpowiedzi na ich stronie możemy przeczytać, że pomysł na jedzenie klocków LEGO szybko spotkał się z aprobatą ich kolegów po fachu, więc przeprowadzenie go poszło gładko. Cóż, my możemy jedynie winszować kreatywności. 

Kamil Kacperski
Tagi: Duperele LEGO