Pogoda
15.03.2019 11:26

Nowe dowody z błędami. Produkcja wstrzymana, wadliwe dokumenty unieważnione

Od marca 2019 roku w Polsce wydawane są dowody osobiste z warstwą elektroniczną. Coś poszło jednak nie tak i okazało się, że spora część dokumentów działa błędnie. Zostały one natychmiast unieważnione – mała partia zdążyła mimo to trafić do rąk obywateli.

dowód osobisty z warstwą elektroniczną
foot: materiały prasowe

Polski e-dowód ma zmienić sposób, w jaki kontaktujemy się z urzędami i przedsiębiorstwami – wystarczy przyłożyć dokument do czytnika i wpisać osobisty PIN, żeby potwierdzić swoją tożsamość. To tylko wierzchołek góry lodowej – dzięki wbudowanemu układowi elektronicznemu nowy dowód może sprawdzić się w wielu zastosowaniach, które nawet jeszcze nie zostały wymyślone.

Ministerstwo Cyfryzacji na razie informuje, że można będzie:

  • zalogować się do portali administracji publicznej, na przykład ePUAP
  • elektronicznie poświadczyć dokumenty podpisem osobistym
  • elektronicznie podpisać się w usługach online administracji publicznej
  • korzystać z automatycznych bramek granicznych na przykład na lotniskach

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną wydawane są od 4 marca 2019 roku – po 10 dniach Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało jednak, że produkowanie i wydawanie nowych dokumentów zostało wstrzymane – podczas kontroli jakości odnaleziono w nich błąd powodujący nieprawidłowe działanie.

Tak o sytuacji wypowiada się Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji:

"

W trakcie jednej z weryfikacji ustalono, że wyprodukowana została niewielka partia dokumentów, w których nie wszystkie funkcjonalności warstwy elektronicznej działały tak, jak powinny. Przy kontroli jakości okazało się, że w procesie produkcji nie wszystkie certyfikaty wgrały się prawidłowo. Aby zapobiec wydaniu dokumentów niezgodnych z wnioskiem, zapadła decyzja o ich unieważnieniu. "

e-Dowody od 2019 roku - wiemy, co będą potrafić
e-Dowody od 2019 roku - wiemy, co będą potrafić
Przeczytaj także e-Dowody od 2019 roku - wiemy, co będą potrafić

Wstrzymano produkcję e-dowodów – miały błędy

Większość wadliwych dokumentów została anulowana, zanim trafiła do obywateli. Z 702 egzemplarzy, które wykryto, 5 było już odebranych przez właścicieli.

Kłopoty dotyczyły partii dokumentów osobistych z warstwą elektroniczną wykonanych na podstawie wniosków składanych przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji uspokaja, że mimo unieważnienia dowody zostaną dostarczone w wyznaczonym prawnie terminie.

Zobacz także: >> Jak wymienić dowód przez internet? <<

Dowody osobiste kilku milionów Polaków tracą ważność i muszą zostać wymienione. Czas oczekiwania na wydanie dokumentu może być więc wydłużony – na szczęście Ministerstwo Cyfryzacji umożliwia złożenie wniosku o wydanie nowego dokumentu przez internet.

Wymienicie dowód na elektroniczny?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele