Nowe mandaty dla kierowców? Szykują się nowe przepisy

01.06.2020 17:46
Nowe mandaty dla kierowców? Szykują się nowe przepisy Fot. . Adam Burakowski/REPORTER/East News

W kodeksie wykroczeń ma pojawić się nowy zapis. Mowa o nowym mandacie dla kierowców, którzy nie dezynfekują swojego samochodu.

Pierwsi o pomyśle nowego mandatu napisali dziennikarze dziennika „Rzeczpospolita”. Mowa o nowym zapisie w kodeksie wykroczeń, mówiącym o karze dla przewoźników, którzy nie utrzymują odpowiedniego stanu sanitarnego swoich pojazdów służbowych. 

Przeczytaj także

Nowe wykroczenie

Wedle słów artykułu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało zmiany w tzw. taryfikatorze mandatów. W kodeksie wykroczeń miano dodać zapis do art. 117 kw., wedle którego nieodpowiedni stan sanitarny pojazdu może podlegać naganie bądź karze grzywny w wysokości do 1,5 tys. złotych.

Przepis ma dotyczyć firm przewoźniczych, jak korporacje taksówek, busów, czy innego rodzaju przewozów. Chodzi przede wszystkim o odpowiednią dezynfekcję miejsc, których często dotykają pasażerowie. Kara może zostać nałożona, jeśli zostanie uznane, że pojazdy nie są utrzymane w odpowiednim stanie czystości.

Przeczytaj także

Taksówki i inne środki przewozu powinny być także zaopatrzone w odpowiednie środki dezynfekujące. Kierowca powinien być zaś oddzielony od pasażerów specjalną osłoną, np. z pleksi.  Jeśli osłony brak, kierowca ma obowiązek jeździć w maseczce ochronnej. Jak podaje artykuł „Rz” przed kursem możemy zostać także zapytani czy nie mamy gorączki, a kierowca może w sposób bezdotykowy zmierzyć temperaturę. Preferowaną formą płatności jest użycie bezdotykowe karty, bądź płatność przez aplikację.

Kierowców prywatnych obowiązują dotychczasowe zapisy. Przedstawiciele MSWiA przypominają więc, że kierowcy powinno zadbać o środki dezynfekujące, maseczki oraz rękawiczki na wypadek, gdyby musieli opuścić pojazd, np. na stacji benzynowej.

Czytaj także: Straciłeś pracę z powodu koronawirusa? MON wcieli cię do wojska.

 

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.