Pogoda
01.06.2020 17:46

Nowe mandaty dla kierowców? Szykują się nowe przepisy

W kodeksie wykroczeń ma pojawić się nowy zapis. Mowa o nowym mandacie dla kierowców, którzy nie dezynfekują swojego samochodu.

Nowe mandaty dla kierowców? Szykują się nowe przepisy
fot. Adam Burakowski/REPORTER/East News

Pierwsi o pomyśle nowego mandatu napisali dziennikarze dziennika „Rzeczpospolita”. Mowa o nowym zapisie w kodeksie wykroczeń, mówiącym o karze dla przewoźników, którzy nie utrzymują odpowiedniego stanu sanitarnego swoich pojazdów służbowych. 

samochód jadące zbyt szybko
samochód jadące zbyt szybko
Przeczytaj także Toyota dostała mandat za złamanie przepisów prawa o ruchu drogowym w reklamie

Nowe wykroczenie

Wedle słów artykułu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało zmiany w tzw. taryfikatorze mandatów. W kodeksie wykroczeń miano dodać zapis do art. 117 kw., wedle którego nieodpowiedni stan sanitarny pojazdu może podlegać naganie bądź karze grzywny w wysokości do 1,5 tys. złotych.

Przepis ma dotyczyć firm przewoźniczych, jak korporacje taksówek, busów, czy innego rodzaju przewozów. Chodzi przede wszystkim o odpowiednią dezynfekcję miejsc, których często dotykają pasażerowie. Kara może zostać nałożona, jeśli zostanie uznane, że pojazdy nie są utrzymane w odpowiednim stanie czystości.

patrol policji i żandarmerii wojskowej
patrol policji i żandarmerii wojskowej
Przeczytaj także Sanepid: 99% wniosków o ukarania bezzasadnych. Wszystko zależy jednak od urzędnika

Taksówki i inne środki przewozu powinny być także zaopatrzone w odpowiednie środki dezynfekujące. Kierowca powinien być zaś oddzielony od pasażerów specjalną osłoną, np. z pleksi.  Jeśli osłony brak, kierowca ma obowiązek jeździć w maseczce ochronnej. Jak podaje artykuł „Rz” przed kursem możemy zostać także zapytani czy nie mamy gorączki, a kierowca może w sposób bezdotykowy zmierzyć temperaturę. Preferowaną formą płatności jest użycie bezdotykowe karty, bądź płatność przez aplikację.

Kierowców prywatnych obowiązują dotychczasowe zapisy. Przedstawiciele MSWiA przypominają więc, że kierowcy powinno zadbać o środki dezynfekujące, maseczki oraz rękawiczki na wypadek, gdyby musieli opuścić pojazd, np. na stacji benzynowej.

Czytaj także: Straciłeś pracę z powodu koronawirusa? MON wcieli cię do wojska.

Czy podróżujesz taksówką, busami i innymi środkami przewozu w maseczce i rękawiczkach?

Tagi: Newsy News mandat