Nowe prawo jazdy - surowe przepisy dla młodych kierowców

Michał Tomaszkiewicz
25.08.2016 10:52
Nowe prawo jazdy - surowe przepisy dla młodych kierowców Fot. kadr z wideo

Od stycznia 2017 roku świeżo upieczonych kierowców mają czekać ciężkie czasy – prawo jazdy otrzymają na trwającą 2 lata próbę, a jeżdżąc będą musieli przestrzegać innych przepisów niż doświadczeni kierujący.

Osoby, które odbiorę swoje prawo jazdy przed tym terminem nie zostaną objęci nowymi przepisami – biorąc pod uwagę, jak będą traktowani nowi kierowcy, warto podpowiedzieć przyspieszenie zakończenia kursu.

Pierwsze z ograniczeń dotyczy prędkości, z jaką młodzi kierujący będą mogli poruszać się po drogach. Niezależnie od tego, co pokażą obowiązujące wszystkich innych uczestników ruchu znaki (chyba, że wskażą niższe wartości), będą oni mogli rozpędzać się do maksymalnie 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na drodze ekspresowej dwujezdniowej i autostradzie. Przepis będzie stosowany przez pierwsze 8 miesięcy po odebraniu przez kierowcę prawa jazdy.

Świeżych kierowców obowiązywać będą także ostrzejsze kary za przewinienia na drodze. Jeśli w dwuletnim okresie próbnym dostaną co najmniej 3 mandaty karne za wykroczenia lub popełnią jedne przestępstwo drogowe, ich uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostaną cofnięte.

Okres próbny może zostać wydłużony o kolejne 2 lata – zależy to od decyzji odpowiedniego starosty – jeśli w ciągu pierwszych 24 miesięcy posiadania prawa jazdy kierujący popełni 2 wykroczenia ukarane mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu.

W świetle nowych przepisów zdobycie prawa jazdy nie będzie zakończeniem procesu edukacji świeżego kierowcy – będzie on zobowiązany do zaliczenia płatnego teoretycznego kursu doszkalającego oraz przejścia obowiązkowego szkolenia praktycznego.

Oba trzeba będzie przejść między 4. a 8. miesiącem posiadania prawa jazdy. Szkolenia teoretyczne prowadzone będą przez WORD-y. Poruszane będą zagadnienia związane z czynnikami wpływającymi na bezpieczeństwo ruchu drogowego, wypadkami drogowymi oraz psychologicznymi aspektami związanymi z prowadzeniem samochodu.

Szkolenie praktyczne ma trwać godzinę w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Kierowcy nauczą się między innymi jak pokonywać zakręty na śliskiej nawierzchni, skutecznie wykorzystywać system ABS oraz wychodzić z niekontrolowanych poślizgów.

Zaświadczenia o przebyciu szkoleń trzeba będzie dostarczyć do odpowiedniego starosty. Według przewidywań, szkolenie teoretyczne nie powinno być droższe niż 100 zł, koszt zajęć praktycznych ma zamykać się w kwocie 200 zł – opłatę uiszczać będzie młody kierowca.

Przez pierwsze 8 miesięcy posiadania prawa jazdy młodych kierowców obowiązywać będzie ponadto zakaz podejmowania pracy w charakterze kierowcy oraz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem auta.

Dla kursantów, którym nie uda się zdać egzaminów i odebrać prawa jazdy jeszcze w 2016 roku istnieje wciąż nadzieja – wejście w życie przepisów odkładane jest od kilku lat, może więc okazać się, że także w tym przypadku nie wszystko będzie jeszcze gotowe.

Drobne zmiany w procedurze zdawania prawa jazdy zostały jednak wprowadzone i poskutkowały zwiększeniem odsetka oblewanych osób – pretekstem jest… kolejność, w której zostaną zapalone światła przed jazdą.

Co Wy sądzicie o takich przepisach dla nowych kierowców?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.