Pogoda
02.05.2016 14:13

Nowe unijne standardy w stacjach diagnostycznych

Im sprawniejszymi technicznie samochodami się poruszamy, tym bezpieczniej możemy czuć się na drodze. W rzetelniejszym diagnozowaniu stanu naszych pojazdów mają pomóc dyrektywy unijne.

Nowe unijne standardy w stacjach diagnostycznych
foto: rafmarmoto.pl

Co za tym idzie, dostanie się nieuczciwym diagnostom. Wszystko przez zamiary Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Plan jest taki, by dostosować nasze przepisy do standardów unijnych. A te miałyby w praktyce wyeliminować nieuczciwych przedsiębiorców. Zmiany mają dotknąć przede wszystkim stacje kontroli pojazdów.

Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, nadzorem nad tymi obiektami miałby się zająć Transport Dozoru Technicznego, podlegający ministrowi transportu. Sam szef TDT ma być odpowiedzialny za szkolenie i egzaminowanie kandydatów na diagnostów.

Ponadto działalność stacji będzie odpowiednio monitorowana. Sprawdzane mają być między innymi warunki lokalowe oraz wyposażenie służące do kontrolowania pojazdów oraz pomiarów. Przedsiębiorcy zatem mogą spodziewać się doraźnych kontroli. Mają także być weryfikowane wybierane losowo badania techniczne z ostatnich trzech miesięcy. Jednak na razie nic nie jest jeszcze przesądzone, bowiem projekt nowelizacji znajduje się obecnie na etapie konsultacji społecznych.

Niemniej planowane zmiany istotnie mogłyby mieć spory wpływ na poprawę jakości podróży po polskich drogach. Niejednokrotnie można się natknąć na pojazdy, z których wydobywa się wręcz niebywale dużo kłębów dymu. Z kolei bardzo mocno podrażniające nozdrza substancje wręcz prowokują kierowcę poruszającego się za takim pojazdem do wyprzedzenia go.

Ponadto sprawniejsze technicznie auta oznaczają lepiej ustawione światła oraz mniejszą podatność na awarie techniczne, które mogą nawet przytrafić się w najmniej spodziewanym momencie, czyli podczas wyprzedzania. Co więcej mniej kierowców będzie poruszać się na łysych oponach. To wszystko w teorii… Zobaczymy jak będzie w praktyce.

Trzymacie kciuki za wprowadzenie nowych zmian?

Weronika Domoradzka
Tagi: News