Pogoda
22.01.2016 10:10

Nowe utwory Massive Attack w Twojej osobistej aranżacji

Fantom, aplikacja współtworzona przez Roberta Del Naja, odgrywa cztery nowe kawałki Massive Attack zmodyfikowane na podstawie danych z Twojego telefonu.

Nowe utwory Massive Attack w Twojej osobistej aranżacji
foto: kadr z wideo

„Sensoryczny odtwarzacz muzyczny” Fantom przepuszcza materiał Massive Attack przez pryzmat Twoich ruchów, godzinę odsłuchiwania, lokację oraz obraz otoczenia nagrywany przez kamerę. Nikt inny nie usłyszy więc tej samej wersji nagrania - o ile mu jej nie udostępnisz.

Fantom działa na iPhone'ach 5S (i wyższych modelach). Może korzystać z danych dostarczanych przez Apple Watch, takich jak tętno, aby modyfikować kadencje harmoniczne i rytmiczne piosenek. Na sposób odtwarzania muzyki wpływają także powiadomienia z mediów społecznościowych.

Powstające miksy można nagrać i podzielić się z przyjaciółmi. Aplikacja daje także możliwość wysłuchania czterech nowych kawałków Massive Attack w stanie nienaruszonym, takim jak zostały nagrane w studio. uzyka zespołu przefiltrowana przez dane Roberta Del Naja brzmi zauważalnie inaczej.

Fantom wykorzystuje podzielone na małe fragmenty utwory Massive Attack - dzięki temu efekty nakładane na muzykę mogą zmieniać się dynamicznie w zależności od tego, co robi w danej chwili słuchający.

Motywację dla powstania aplikacji Fantom opisuje Rob Thomas, jej współtwórca:

"

Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że urządzenia mogą wykorzystywać nasze prywatne dane do tak bezużytecznych zastosowań jak targetowanie reklam. My robimy coś doskonale odwrotnego. Fantom bierze Twoje dane i tworzy niesamowite doświadczenie dla Ciebie, nie próbując go nigdzie zachować ani niczego Ci sprzedać. To tworzenie na potrzeby chwili i myślę że to logiczna do podążania ścieżka dla artystów. "

Twórcy aplikacji mówią ponadto o odnajdywaniu równowagi pomiędzy sformalizowaniem konwencjonalnej muzyki oraz nieliniowością kompozycji miksu. Wszystkie wprowadzane do utworów modyfikacje muszą mieć sens z melodycznego punktu widzenia.

foto: itunes.apple.com

Wygląda na to, że Fantom to dopiero początek realizacji pomysłów Massive Attack - Robert Del Naja roztacza już wizję agregacji danych z aplikacji na koncercie i nakładania efektów na graną na żywo muzykę.

Fantom, zawierający cztery nowe kompozycje Massive Attack, udostępniony jest na iTunes za darmo.

Jakie utwory w wersji osobistej chciałbyś usłyszeć?

Michał Tomaszkiewicz