Pogoda
17.09.2020 15:02

Nowe znaki drogowe w Polsce. Jak będą wyglądały?

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało wprowadzenie nowych znaków drogowych. Innowacje mają usprawnić zarządzanie ruchem na drogach. Co się zmieni?

Znaki drogowe
foto: ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI / POLSKA PRESS/Polska Press/East

Resort poinformował, że rozpoczęto prace legislacyjne nad nowelizacją rozporządzeń w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Nowe znaki drogowe. Jak będą wyglądały? Co się zmieni?

Przepisy mają uzupełnić i doprecyzować obowiązujące regulacje, a także wprowadzić nowe znaki pionowe wraz z ich wzorami graficznymi. Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia, że zmiany wpłyną na sposób i zakres informacji przekazywanych kierującym pojazdami, co z kolei sprawi, że wzrośnie poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i komfortu ich jazdy.

Wypadek
Wypadek
Przeczytaj także Rozpędzone auto wjechało w sklep. Minęło dzieci zaledwie o centymetry [WIDEO]

Projekty wprowadzają nowe znaki takie jak: D-44a - śródmiejska strefa płatnego parkowania, D34b - zbiorcza tablica informacyjna oraz F-14d-f - tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania.

Nowe znaki:

  • D-44a - śródmiejska strefa płatnego parkowania
D44

Znak ten oznacza wjazd do strefy, w której za postój pojazdu samochodowego jest pobierana opłata. Wprowadzenie tego znaku wynika z nowelizacji ustawy o drogach publicznych, umożliwiającej tworzenie śródmiejskich stref płatnego parkowania.

  • D34b - zbiorcza tablica informacyjna
D34b

Znak D-34b informuje o obiektach dla podróżnych znajdujących się przy drodze. Graficzne przedstawienie znaku występuje obecnie jedynie w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych nie było regulacji w tym zakresie. Zmiana umożliwi informowanie, za pomocą odpowiedniej tabliczki pod znakiem D-34b, o odległości do kolejnej stacji paliwowej, co jest istotne dla kierujących pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie występują znaczne odległości pomiędzy stacjami.

  • F-14d-f - tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania
F14200

Znaki te informują o zbliżaniu się do początku pasa prowadzącego do wyjazdu z drogi ekspresowej (pasa wyłączania). Tablice wskaźnikowe będą umieszczane:

  • F-14d - w odległości 300 m przed pasem wyłączania,
  • F-14e - w odległości 200 m przed pasem wyłączania,
  • F-14f - w odległości 100 m przed pasem wyłączania.

Dotychczas takie znaki (F-14a–c) były przewidziane jedynie dla autostrad. Wprowadzenie oznaczeń dla dróg ekspresowych pozwoli na zapewnienie lepszej informacji dla kierujących pojazdami o odległości do wyjazdu z drogi ekspresowej, a tym samym wpłynie na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego.

piła tarczowa - zdjęcie poglądowe
piła tarczowa - zdjęcie poglądowe
Przeczytaj także Obcięła sobie rękę piłą, żeby wyłudzić ponad 5 milionów złotych odszkodowania. Plan nie wypalił