Pogoda
05.12.2018 13:52

Nowo odkryta jaskinia została nazwana na cześć słynnego miejsca z "Gwiezdnych Wojen"

W kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej odkryto ogromną jaskinię, którą postanowiono nazwać na cześć słynnego miejsca z filmu "Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi". 

kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi
foto: kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi

Jeśli kiedykolwiek chcieliście się poczuć jak Boba Fett, to koniecznie musicie odwiedzić Kolumbię Brytyjską. W tej części Kanady znajduje się bowiem jaskinia, która nazywa się dokładnie tak samo, jak ulubione miejsce egzekucji dokonywanych przez Jabbę. Naukowcy, którzy odkryli wielki otwór w ziemi, postanowili nazwać go na cześć jednego z potworniejszych stworzeń w uniwersum "Star Wars". Chodzi o Sarlacca. 

Gniazdo Sarlacca - jaskinia w Kanadzie nazywa się jak miejsce z "Gwiezdnych Wojen"

Jak donosi portal CBS,Well Gray Provincial Park odnaleziono nową jaskinię. Szczelina jest dość duża, bo ma 60 metrów szerokości, 100 długości i 135 głębokości. Odkryto ją z pokładu helikoptera.

Ekipie naukowców znalezisko od razu skojarzyło się z miejscem egzekucji na Morzu Wydm, które zadebiutowało w filmie "Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi". Wielkość jaskini skomentowała jedna z geolożek Catherine Hickson.

"

Jest mniej więcej wielkości boiska do piłki nożnej. Pomyślcie tylko o tej wielkiej okrągłej dziurze w ziemi, która prowadzi w dół. To naprawdę niesamowite.  "

Robocza nazwy odkrycia to Gniazdo Sarlacca (w oryginale Sarlacc Pit). Jaskinia czeka na razie na oficjalne nazewnictwo, które zostanie nadane po konsultacjach z Indianami kanadyjskimi. Odkrycia dokonano przez przypadek podczas prowadzenia spisu liczebności populacji karibu.  

Czym jest Sarlacc z "Gwiezdnych Wojen"?

W świecie stworzonym ponad 40 lat temu przez George'a Lucasa występuje wiele gatunków kosmicznych stworzeń. Istoty osiągają różne rozmiary, kształty i zaawansowanie kulturowe. Prym wiodą humanoidalne rasy kosmitów, ale pojawiają się również mniej rozwinięte formy życia, które traktowane są jak ziemskie zwierzęta i rośliny. Jednym z takich stworzeń jest Sarlacc. 

Jeśli nie czujecie się mocni z kosmicznego bestiariusza, obejrzyjcie ten fragment filmu "Powrót Jedi", a na pewno przypomni się Wam ten dziwny stwór.

W VI epizodzie Luke wyrusza na ratunek Hanowi Solo i Lei, którzy zostali uwięzieni przez Jabbę w jego pałacu na pustynnej planecie Tatooine. Pierwsza próba odbicia towarzyszy kończy się w jaskini Rancora, ale młody Skywalker pokonuje potwora. Kosmiczny gangster postanawia zabrać więźniów i swoją świtę na wycieczkę na Morze Wydm, gdzie znajduje się Gniazdo Sarlacca. Luke, Han i Leia mieli skończyć w paszczy potwora. Dzięki sprytowi głównych bohaterów udało się pokonać Jabbę, a Sarlacc pożarł jedynie Bobę Fetta, któremu po jakimś czasie udało się wydostać z brzucha potwora. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Han Solo Star Wars Luke Skywalker