Nowo odkryta jaskinia została nazwana na cześć słynnego miejsca z "Gwiezdnych Wojen"

Sergiusz Kurczuk
05.12.2018 13:52
Nowo odkryta jaskinia została nazwana na cześć słynnego miejsca z "Gwiezdnych Wojen" Fot. kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi

W kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej odkryto ogromną jaskinię, którą postanowiono nazwać na cześć słynnego miejsca z filmu "Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi". 

Jeśli kiedykolwiek chcieliście się poczuć jak Boba Fett, to koniecznie musicie odwiedzić Kolumbię Brytyjską. W tej części Kanady znajduje się bowiem jaskinia, która nazywa się dokładnie tak samo, jak ulubione miejsce egzekucji dokonywanych przez Jabbę. Naukowcy, którzy odkryli wielki otwór w ziemi, postanowili nazwać go na cześć jednego z potworniejszych stworzeń w uniwersum "Star Wars". Chodzi o Sarlacca. 

Gniazdo Sarlacca - jaskinia w Kanadzie nazywa się jak miejsce z "Gwiezdnych Wojen"

Jak donosi portal CBS,Well Gray Provincial Park odnaleziono nową jaskinię. Szczelina jest dość duża, bo ma 60 metrów szerokości, 100 długości i 135 głębokości. Odkryto ją z pokładu helikoptera.

Ekipie naukowców znalezisko od razu skojarzyło się z miejscem egzekucji na Morzu Wydm, które zadebiutowało w filmie "Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi". Wielkość jaskini skomentowała jedna z geolożek Catherine Hickson.

Jest mniej więcej wielkości boiska do piłki nożnej. Pomyślcie tylko o tej wielkiej okrągłej dziurze w ziemi, która prowadzi w dół. To naprawdę niesamowite. 

Robocza nazwy odkrycia to Gniazdo Sarlacca (w oryginale Sarlacc Pit). Jaskinia czeka na razie na oficjalne nazewnictwo, które zostanie nadane po konsultacjach z Indianami kanadyjskimi. Odkrycia dokonano przez przypadek podczas prowadzenia spisu liczebności populacji karibu.  

Czym jest Sarlacc z "Gwiezdnych Wojen"?

W świecie stworzonym ponad 40 lat temu przez George'a Lucasa występuje wiele gatunków kosmicznych stworzeń. Istoty osiągają różne rozmiary, kształty i zaawansowanie kulturowe. Prym wiodą humanoidalne rasy kosmitów, ale pojawiają się również mniej rozwinięte formy życia, które traktowane są jak ziemskie zwierzęta i rośliny. Jednym z takich stworzeń jest Sarlacc. 

Jeśli nie czujecie się mocni z kosmicznego bestiariusza, obejrzyjcie ten fragment filmu "Powrót Jedi", a na pewno przypomni się Wam ten dziwny stwór.

W VI epizodzie Luke wyrusza na ratunek Hanowi Solo i Lei, którzy zostali uwięzieni przez Jabbę w jego pałacu na pustynnej planecie Tatooine. Pierwsza próba odbicia towarzyszy kończy się w jaskini Rancora, ale młody Skywalker pokonuje potwora. Kosmiczny gangster postanawia zabrać więźniów i swoją świtę na wycieczkę na Morze Wydm, gdzie znajduje się Gniazdo Sarlacca. Luke, Han i Leia mieli skończyć w paszczy potwora. Dzięki sprytowi głównych bohaterów udało się pokonać Jabbę, a Sarlacc pożarł jedynie Bobę Fetta, któremu po jakimś czasie udało się wydostać z brzucha potwora. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.