Nowo odkryty żuk otrzymał imię na cześć Grety Thunberg

28.10.2019 10:22
greta thunberg|undefined Fot. źródło: Shutterstock

Nelloptodes gretae ma mniej niż 1 mm długości, nie posiada oczu, skrzydeł, ale ma dwie anteny, które mogą przywoływać skojarzenia z warkoczami.

Greta Thunberg może się teraz poszczycić własnym żukiem. Nelloptodes gretae należy rodziny żuków Philiidae, najmniejszych insektów na ziemi. Nelloptodes nie ma nawet 1 milimetra długości, za to posiada czułki, które przypominają warkocze.

Greta Thunberg dostała własnego żuka

Odpowiedzialnym za wybranie imienia jest Dr Michael Darby z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Wybrałem to imię, ponieważ jestem pod wrażeniem pracy, jaką wykonała ta młoda osoba. Chciałem docenić jej wyjątkowy wkład w uświadamianiu ludzi o zmianach klimatycznych.

Przeczytaj także

Żuk po raz pierwszy został pobrany w próbkach ziemi i liści z Nairobi w 1960 roku. Dr Darby odnalazł go w trakcie analizowania "Spirit Collection" należącego do Muzeum, w którym znajdują się ponad 22 miliony zwierzęcych okazów.

robak

Istnieją setki ekscytujących nowych gatunków gotowych do odkrycia na całym świecie. Również w ogromnych kolekcjach Muzeum Historii Naturalnej.

-wyjaśnił w rozmowie ze Sky News Dr Max Barclay, związany z MHN. Naukowiec następnie dodał:

Nazwa tego chrząszcza jest szczególnie wzruszająca, ponieważ jest prawdopodobne, że z powodu utraty różnorodności biologicznej nieodkryte gatunki giną przez cały czas, zanim naukowcy nawet je nazwą. Należy nazwać jedno z najnowszych odkryć imieniem kogoś, kto tak ciężko pracował, aby bronić świat przyrody i chronić wrażliwe gatunki.

16-letnia Greta w ostatnich miesiącach stała się jednym z najgłośniejszych głosów we wszechobecnej walce o lepsze jutro. Jej wystąpienie na szczycie ONZ w Nowym Jorku odbiło się szerokim echem na całym świecie. Greta była m.in. atakowana przez Vladimira Putina i Donalda Trumpa.

Zobacz także:  Fatboy Slim zremiksował przemówienie Grety Thunberg. Oto nowe "Right Here, Right Now" [WIDEO]

Kacper Peresada Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.