Pogoda
11.06.2016 16:59

Nowości Lenovo z Tech World 2016

Smartfony obsługujące moduły rozszerzających ich możliwości, phablety pokazujące siłę rozszerzonej rzeczywistości oraz prototyp telefonu, który można owinąć wokół nadgarstka i tabletu, który da się złożyć w smartfon – Lenovo pochwaliło się swoimi nowymi konstrukcjami.

Nowości Lenovo z Tech World 2016
foto: kadr z wideo

Wygląda na to, że możliwość dowolnego przyłączania i odłączania od telefonów modułów sprzętowych na stale zadomowiła się pomysłach realizowanych przez inżynierów projektujących smartfony. Jak się okazało, do pleców telefonów serii Moto Z będzie można dołączyć gadżety, które zmienią je na przykład w... przenośny projektor.

Moduły mają utrzymywać się przy smartfonach magnetycznie, a jedyne co trzeba będzie zrobić żeby móc z nich korzystać, to przypiąć je do telefonu – Moto Z rozpozna i natychmiast udostępni funkcje przystawki.

Wśród pierwszych akcesoriów tego typu pokazano stereofoniczny głośnik opracowany przez JBL (z wbudowaną własną baterią, dzięki czemu nie wpływa niekorzystanie na czas pracy telefonu) oraz mini-projektor Insta-Share.

foto: materiały prasowe

Dobra wiadomość czeka także na naszych Czytelników, którzy na pytanie jakie moduły chcieliby zobaczyć dla smartfonów zgodnych z projektem Google Ara rozwijanym przez Google – telefony mają być wyposażone w 6 gniazd umożliwiających ich podłączanie – odpowiedzieli jednoznacznie.

foto: zrzut ekranu

Lenovo przygotowało dla telefonów Moto Z dołączany bank energii. Prace nad następnymi akcesoriami trwają – producent telefonu wyznaczył nagrodę w wysokości miliona dolarów dla twórców najciekawszego rozszerzenia. Już pierwsze moduły Moto Mods wyglądają w akcji całkiem atrakcyjnie.

Swoje podejście do modułowych telefonów zaprezentowało także LG – flagowy model LG G5 oferuje możliwość wymiany rozszerzeń, wymaga to jednak wyłączania telefonu.

Lenovo Moto Z

Lenovo Moto Z zapowiada się na szybki telefon. Producent przygotował łącznie 3 wersje smartfona – zaprezentowana została edycja podstawowa oraz Moto Z Force, ze szkłem odpornym na stłuczenie. W planach pojawił się także model Moto Z Play.

Podstawowa wersja smartfona wyposażona jest w ekran AMOLED o przekątnej 5,5 cala, pracujący w rozdzielczości 1440x2560 pikseli. Lenovo postawiło na procesor Qualcomm Snapdragon 820 oraz 4 GB RAM.

Tylny aparat ma matrycę 13 Mpix i oferuje optyczną stabilizację obrazu. Podstawowa Moto Z zwraca na siebie uwagę dzięki smukłości obudowy, wynoszącej tylko 5,2 mm – należy jednak pamiętać, że ponad linię pleców wystaje obiektyw kamery. Producentowi udało się ponadto zmieścić akumulator o pojemności 2600 mAh.

foto: materiały prasowe

Lenovo Moto Z Force

Smartfon Moto Z Force jest grubszy o 2 mm – wiąże się to z zastosowaniem baterii 3500 mAh. Od modelu podstawowego różni go jeszcze zastosowanie szkła Shatter Shield oraz kamera główna 21 Mpix.

W telefonach Moto Z zabrakło klasycznego gniazda słuchawkowego – jego rolę ma pełnić gniazdo USB typu C. Orędownikiem takiego rozwiązania jest Intel przekonujący, że cyfrowa transmisja dźwięku otworzy zupełnie nowe możliwości przez producentami słuchawek.

Użytkownicy obawiają się, że z telefonów bez minijacka będzie trudniej korzystać – jedno gniazdo będzie bowiem służyć do ładowania energii, podłączania urządzeń i zewnętrznych nośników pamięci oraz do obsługi słuchawek.

Kiedy i za jaką cenę smartfony Moto Z mają pojawić się w sprzedaży - jeszcze nie wiadomo. Lenovo zdradziło za to, za ile można będzie kupić Phab 2 Pro, naszpikowany kamerami sprzęt do rozszerzania rzeczywistości.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Lenovo Technologia