Pogoda
27.03.2017 15:14

Nowy abonament TV napędzi klientów piratom

Z analizy przeprowadzonej przez polskie izby gospodarcze wynika, że wprowadzenie nowych zasad ustalania płatników abonamentu RTV ucieszy piratów - to do nielegalnych serwisów mają odpływać z płatnych telewizji kablowych i satelitarnych klienci.

Nowy abonament TV napędzi klientów piratom
foto: Robert S. Donovan, CC BY 2.0

Z przedstawionego projektu nowelizacji ustawy o poborze abonamentu RTV wynika, że kablówki i platformy satelitarne musiałyby przekazywać Poczcie Polskiej dane klientów - twórcy prawa wyszli za założenia, że jeśli ktoś kupuje dostęp do kanałów TV, to ma na czym je oglądać i ma płacić abonament.

Przeciwko takiemu (tymczasowemu - docelowo opłata RTV ma być pobierana w postaci podatku) protestował już Cyfrowy Polsat, który uważa, że proponowane prawo jest niezgodne z konstytucją, jako że nie traktuje wszystkich obywateli równo - w praktyce abonament płaciliby tylko klienci płatnych platform, a osoby bez wykupionego dostępu do stacji telewizyjnych nie byłyby niepokojone egzekwowaniem obowiązku płacenia abonamentu.

Ze stanowiskiem CP zgadzają się prezesi izb gospodarczych, którzy wystosowali do Ministerstw Kultury i Dziedzictwa Narodowego list otwarty z wynikami przeprowadzonej analizy. Sygnatariuszami odezwy są KIG, KIGEiT, KIKE, PIIT, PIKE i Mediakom.

Zaczyna się od trzęsienia ziemi:

"

Projekt powinien zostać wycofany z dalszych prac w Radzie Ministrów, gdyż nie uwzględnia otoczenia prawnego, realiów rynkowych, ani podejmowanych oraz planowanych w najbliższym czasie działań zmierzających do zapewnienia finansowania mediów publicznych. "

Już po kilku akapitach napięcie rośnie jeszcze bardziej:

"

Wejście w życie regulacji w obecnie proponowanym kształcie oznacza chaos prawny i destabilizację rynku. "

W ostatnich kilku zdaniach apelu izby gospodarcze pokazują, czym ich zdaniem skończy się próba uszczelnienia poboru abonamentu RTV przygotowana przez rząd.

"

Projekt w obecnym kształci może także przynieść skutki odwrotne od oczekiwanych przez wnioskodawcę ze względu na wysoce prawdopodobną migrację części odbiorców telewizji płatnej do platform internetowych, niezarejestrowanych w Polsce, a nawet serwisów pirackich, które stanowią realne zagrożenie dla legalnie prowadzonej działalności gospodarczej. Spowoduje to nieodwracalne zmniejszenie się bazy odbiorców płatnej telewizji, co finalnie przełoży się na cały rynek medialny, a tym samym na znaczące zmniejszenie wpływów budżetowych z tytułu podatków. "

Pełną treść apelu można znaleźć na stronie Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej.

Masz kablówkę lub TV satelitarną?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV