Nowy abonament TV napędzi klientów piratom

Michał Tomaszkiewicz
27.03.2017 15:14
Nowy abonament TV napędzi klientów piratom Fot. Robert S. Donovan, CC BY 2.0

Z analizy przeprowadzonej przez polskie izby gospodarcze wynika, że wprowadzenie nowych zasad ustalania płatników abonamentu RTV ucieszy piratów - to do nielegalnych serwisów mają odpływać z płatnych telewizji kablowych i satelitarnych klienci.

Z przedstawionego projektu nowelizacji ustawy o poborze abonamentu RTV wynika, że kablówki i platformy satelitarne musiałyby przekazywać Poczcie Polskiej dane klientów - twórcy prawa wyszli za założenia, że jeśli ktoś kupuje dostęp do kanałów TV, to ma na czym je oglądać i ma płacić abonament.

Przeciwko takiemu (tymczasowemu - docelowo opłata RTV ma być pobierana w postaci podatku) protestował już Cyfrowy Polsat, który uważa, że proponowane prawo jest niezgodne z konstytucją, jako że nie traktuje wszystkich obywateli równo - w praktyce abonament płaciliby tylko klienci płatnych platform, a osoby bez wykupionego dostępu do stacji telewizyjnych nie byłyby niepokojone egzekwowaniem obowiązku płacenia abonamentu.

Ze stanowiskiem CP zgadzają się prezesi izb gospodarczych, którzy wystosowali do Ministerstw Kultury i Dziedzictwa Narodowego list otwarty z wynikami przeprowadzonej analizy. Sygnatariuszami odezwy są KIG, KIGEiT, KIKE, PIIT, PIKE i Mediakom.

Zaczyna się od trzęsienia ziemi:

Projekt powinien zostać wycofany z dalszych prac w Radzie Ministrów, gdyż nie uwzględnia otoczenia prawnego, realiów rynkowych, ani podejmowanych oraz planowanych w najbliższym czasie działań zmierzających do zapewnienia finansowania mediów publicznych.

Już po kilku akapitach napięcie rośnie jeszcze bardziej:

Wejście w życie regulacji w obecnie proponowanym kształcie oznacza chaos prawny i destabilizację rynku.

W ostatnich kilku zdaniach apelu izby gospodarcze pokazują, czym ich zdaniem skończy się próba uszczelnienia poboru abonamentu RTV przygotowana przez rząd.

Projekt w obecnym kształci może także przynieść skutki odwrotne od oczekiwanych przez wnioskodawcę ze względu na wysoce prawdopodobną migrację części odbiorców telewizji płatnej do platform internetowych, niezarejestrowanych w Polsce, a nawet serwisów pirackich, które stanowią realne zagrożenie dla legalnie prowadzonej działalności gospodarczej. Spowoduje to nieodwracalne zmniejszenie się bazy odbiorców płatnej telewizji, co finalnie przełoży się na cały rynek medialny, a tym samym na znaczące zmniejszenie wpływów budżetowych z tytułu podatków.

Pełną treść apelu można znaleźć na stronie Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.