Pogoda
16.07.2020 10:23

Nowy, groźny narkotyk w Polsce. Po zażyciu przestaje się oddychać

Sprzedawany jako dopalacz etazen jest 60 razy silniejszy od morfiny. Jego zażycie stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia.

narkotyki
foto: Shutterstock

Ostrzeżenia przed nowym, groźnym narkotykiem pochodzą od Głównego Inspektora Sanitarnego. Należący do grupy opioidów etazen został wykryty na terenie naszego kraju po raz pierwszy. Sprzedawany był w Łodzi jako „dopalacz”, w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu.

Jak podaje GIS, etazen uznawany jest za zamiennik heroiny lub fentanylu. Rozprowadzany jest jako proszek oraz susz do palenia, liquid do e-papierosów oraz spray donosowy.

pulpa ananasowa z kokainą
pulpa ananasowa z kokainą
Przeczytaj także Kokaina wartości 3 mld zł wykryta w zamrożonej pulpie ananasowej w Gdyni. Policjanci myślą, że jest jej więcej [WIDEO]

Zażywanie etazenu jest szczególnie niebezpieczne ze względu na jego właściwości toksyczne oraz wyjątkowo silne działanie: Główny Inspektor Sanitarny podał, że nowy narkotyk jest 60 razy mocniejszy niż morfina. Ryzyko przedawkowania jest więc bardzo wysokie.

Nowy, groźny narkotyk wykryty w Polsce. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed etazenem

GIS ostrzegł, że po zażyciu etazenu (a także innych opioidów), trzeba liczyć się z zaburzeniami świadomości (osoba pod wpływem jest zwykle „splatana i podsypiajaca”). Objawami są wąskie („szpilkowate”) źrenice , bradykardia (zwolnienie czynności serca) oraz niskie ciśnienie tętnicze.

gis_etazen_02

Najgroźniejszym efektem jest zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci osoby zażywającej etazen. Działania ratunkowe podejmowane przez lekarzy są o tyle trudne, że „dopalacze” mają bardzo zmienny skład, nigdy nie wiadomo więc, co dokładnie zażyła osoba potrzebująca pomocy i jak najlepiej można jej pomóc.

Główny Inspektor Sanitarny często angażuje się w walkę z zażywaniem narkotyków. GIS ostrzegał już w 2020 roku o pojawieniu się w naszym kraju syntetycznego haszyszu, w którym znajdują się związki chemiczne wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia.

Zobacz także: GIS ostrzega przed sztucznym haszyszem. „Może powodować zgon” 

Zażywasz?