Pogoda
02.02.2017 12:56

Nowy sekret w Donkey Kong 64 odkryty 18 lat po premierze

W świecie speedrunnerów doszło właśnie do rewolucji kopernikańskiej - w liczącej sobie 18 lat grze Donkey Kong 64 odnaleziono nową sekretną lokację z monetą, Wszystkie dotychczasowe rekordy w szybkości kompletnego przejścia gry zostały unieważnione.

Nowy sekret w Donkey Kong 64 odkryty 18 lat po premierze
foto: kadr z wideo

Trzeba przyznać, że miejsce ostatniej(?) z umieszczonych w grze monet nie było łatwe do odnalezienia - niezbędne było przeanalizowanie danych znajdujących się zapisie stanu gry.

Moneta, z której istnienia nie zdawali sobie do tej pory sprawy nawet najbardziej zapaleni gracze specjalizujący się w jak najszybszym przechodzeniu tytułów w ramach przyjętych założeń (na przykład skompletowania wszystkich bonusów), była ukryta w piątym poziomie gry, nazywającym się Fungi Forest.

Słowo „ukryta” jest tutaj kluczowe - jak się okazało, charakterystyczne oznaczenie sekretu zostało przykryte teksturą wysokiej trawy. Nawet gdy się wie, gdzie szukać, odnalezienie monety nie jest wcale takie proste:

Z istnienia 977. monety w Donkey Kong 64 odkrywca zdał sobie sprawę podczas przyglądaniu się danym z save game'a - jak się okazało, wpis dotyczący skompletowanych monet był niekompletny. Dokładna lokalizacja sekretu została odnaleziona dzięki narzędziom analizującym kod.

W chwili premiery platformówka 3D Donkey Kong 64 zebrała bardzo pozytywne recenzje - chwalono zwłaszcza rozbudowanie poziomów oraz rozmieszczanie na nich ukrytych bonusów do zbierania.

Dla łowców rekordów odnalezienie nowej monety to doskonałą okazja do powrotu do rywalizacji o miano najszybszego - Donkey Kong 64 będzie więc przeżywał wśród entuzjastów swoją kolejną młodość.

Gracze potrafią darzyć tytuły, w które zagrywali się w młodości, szczególnym sentymentem. Udowodnił to między innymi mężczyzna, który po niemal 20 latach od spiracenia Diablo osobiście zapłacił za swoją kopię jednemu z twórców gry.

Kolekcjonujecie sekrety podczas grania?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry