Pogoda
28.06.2016 09:43

Nowy sposób na mandaty - 64% skuteczności

Nazywa się DoNotPay nieprzypadkowo – bot, którego zadaniem jest pomoc w unieważnianiu mandatów za parkowanie może się pochwalić naprawdę wysokim odsetkiem sukcesów.

Nowy sposób na mandaty - 64% skuteczności
foto: flickr.com / Guian Bolisay, CC BY-SA 2.0

Rozwiązanie zostało udostępnione w sieci na jesieni 2015 roku – początkowo tylko dla mieszkańców Londynu. Od uruchomienia bot przyjrzał się 250 tysiącom spraw, z czego mandat za parkowanie udało się unieważnić w 160 tys. przypadków.

Po zgłoszeniu problemu do bota zadaje on serię pytań, szukając okoliczności mogących posłużyć jako podstawa do unieważnienia mandatu. Zagadnienia są różne – od widoczności znaków w chwili wystawiania kary, przez wielkość miejsca parkingowego, aż do sprawdzenia, czy mandat nie został wystawiony, gdy samochód był skradziony.

Po ustaleniu faktów bot wysyła użytkownikowi wiadomość z odnośnikiem do strony, na której mogą wygenerować odwołanie od nałożonej kary.

Twórca DoNotPay, Joshua Browder, deklaruje, że stara się bronić ludzi przed wyzyskiem ze strony lokalnych władz.

"

Myślę, że osoby otrzymujące mandaty za parkowanie są najbardziej narażone w społeczeństwie. Ci ludzie nie zamierzali łamać prawa. Są po prostu traktowani jako źródło przychodów dla miasta. "

Na mandatach dla kierowców Nowy York zarobił w 2015 roku 1,9 mld dolarów. Lokalna wersja DoNotPay wystartowała w marcu 2016 roku – z danych udostępnionych przez twórcę systemu wynika, że po poradę sięgnęło w tym czasie ponad 9000 razy. Nie podano niestety, jaką skutecznością może pochwalić się bot w Ameryce.

foto: zrzut ekranu

Browder zamierza udostępniać „pierwszego robotycznego prawnika” w kolejnych miastach – celem na najbliższy czas jest wprowadzenie jego usług w Seattle.

W Polsce w ciągu roku wystawianych jest 3 mln mandatów, a władze szukają sposobów na usprawnienie inkasowania pieniędzy. Kary za parkowanie mogą stać się naprawdę dotkliwe – w lutym 2016 roku MSWiA zaproponowało wprowadzenie drakońskich stawek.

"

Zgodnie z propozycjami kierowcy, którzy nie mając do tego uprawnień, zaparkują na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej muszą się liczyć z mandatem karnym w wysokości 800 zł. Za samo nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową grozić będzie 300 zł mandatu. "

Obowiązująca od stycznia 2016 nowelizacja przepisów wprowadziła rygorystyczne zapisy dotyczące kar za parkowanie – zatrzymanie się na wspomnianej kopercie może zaowocować otrzymaniem nawet 7 punktów karnych.

Przydałby się Wam robot pomagający w unieważnianiu mandatów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet