Nowy sposób na mandaty - 64% skuteczności
Michał Tomaszkiewicz
28.06.2016 09:43
Nowy sposób na mandaty - 64% skuteczności Fot. flickr.com / Guian Bolisay, CC BY-SA 2.0

Nazywa się DoNotPay nieprzypadkowo – bot, którego zadaniem jest pomoc w unieważnianiu mandatów za parkowanie może się pochwalić naprawdę wysokim odsetkiem sukcesów.

Rozwiązanie zostało udostępnione w sieci na jesieni 2015 roku – początkowo tylko dla mieszkańców Londynu. Od uruchomienia bot przyjrzał się 250 tysiącom spraw, z czego mandat za parkowanie udało się unieważnić w 160 tys. przypadków.

Po zgłoszeniu problemu do bota zadaje on serię pytań, szukając okoliczności mogących posłużyć jako podstawa do unieważnienia mandatu. Zagadnienia są różne – od widoczności znaków w chwili wystawiania kary, przez wielkość miejsca parkingowego, aż do sprawdzenia, czy mandat nie został wystawiony, gdy samochód był skradziony.

Po ustaleniu faktów bot wysyła użytkownikowi wiadomość z odnośnikiem do strony, na której mogą wygenerować odwołanie od nałożonej kary.

Twórca DoNotPay, Joshua Browder, deklaruje, że stara się bronić ludzi przed wyzyskiem ze strony lokalnych władz.

Myślę, że osoby otrzymujące mandaty za parkowanie są najbardziej narażone w społeczeństwie. Ci ludzie nie zamierzali łamać prawa. Są po prostu traktowani jako źródło przychodów dla miasta.

Na mandatach dla kierowców Nowy York zarobił w 2015 roku 1,9 mld dolarów. Lokalna wersja DoNotPay wystartowała w marcu 2016 roku – z danych udostępnionych przez twórcę systemu wynika, że po poradę sięgnęło w tym czasie ponad 9000 razy. Nie podano niestety, jaką skutecznością może pochwalić się bot w Ameryce.

foto: zrzut ekranu

Browder zamierza udostępniać „pierwszego robotycznego prawnika” w kolejnych miastach – celem na najbliższy czas jest wprowadzenie jego usług w Seattle.

W Polsce w ciągu roku wystawianych jest 3 mln mandatów, a władze szukają sposobów na usprawnienie inkasowania pieniędzy. Kary za parkowanie mogą stać się naprawdę dotkliwe – w lutym 2016 roku MSWiA zaproponowało wprowadzenie drakońskich stawek.

Zgodnie z propozycjami kierowcy, którzy nie mając do tego uprawnień, zaparkują na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej muszą się liczyć z mandatem karnym w wysokości 800 zł. Za samo nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową grozić będzie 300 zł mandatu.

Obowiązująca od stycznia 2016 nowelizacja przepisów wprowadziła rygorystyczne zapisy dotyczące kar za parkowanie – zatrzymanie się na wspomnianej kopercie może zaowocować otrzymaniem nawet 7 punktów karnych.

Przydałby się Wam robot pomagający w unieważnianiu mandatów?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.