Pogoda
03.01.2017 15:45

Nowy taryfikator mandatów w 2017 roku

Z dniem 1 stycznia 2017 roku w życie wszedł nowy taryfikator punktów karnych dla kierowców, rozszerzony o większą liczbę wykroczeń.  

Nowy taryfikator mandatów w 2017 roku
foto: Pawel Skraba / East News

I tak oto osoby poruszające się pojazdami mechanicznymi będą mogli otrzymać 5 punktów karnych za jazdę wzdłuż po chodniku lub przejścia dla pieszych. O dwa więcej możemy się spodziewać za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową. Z kolei za niedostosowanie się do znaków zakazu zatrzymania lub postoju pojazdów otrzymamy 1 punkt karny. Trzy „oczka” wpadną nam za niezatrzymanie się przed środkiem komunikacji miejskiej w celu umożliwienia pieszym swobodnego dostępu.

Funkcjonariusze będą mogli ukarać również za zagrożenie spowodowane poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i ruchu – taryfikator przewiduje 6 punktów karnych. Poruszanie się po raz kolejny pod wpływem alkoholu – mimo orzeczonego zakazu prowadzenia – wyceniono na 10 punktów karnych. Za wyprzedzanie z niewłaściwej strony pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu otrzymamy 3 punkty.

Ponadto nie będziemy mogli się tak łatwo pozbyć punktów karnych. Wcześniej kierowcy mogli skorzystać ze szkoleń redukujących ich liczbę o 6 „oczek”, co 6 miesięcy. Obecnie po przekroczeniu maksymalnego dozwolonego limitu punktów karnych, czyli 24, prowadzący zostanie skierowany na kurs doszkalający, z którego można skorzystać wyłącznie raz na 5 lat. Następnie, w przypadku popełnienia 3 wykroczeń drogowych lub jednego przestępstwa drogowego, straci uprawnienia.

Jak zawsze, wprowadzane zmiany mają zaowocować poprawą bezpieczeństwa na polskich drogach. Jednak pod wątpliwość można poddawać to, czy wyższe kary sprawią, że ludzie zrezygnują z podejmowania lekkomyślnych decyzji. Nie brakuje osób wymuszających pierwszeństwo, rażąco przekraczających dopuszczalny limit prędkości, wyprzedzających w miejscach niedozwolonych, przed pasami, przejeżdżających na czerwonym świetle, jadących pod prąd, prowadzących pojazd mechaniczny pod wpływem alkoholu, powodujących szeroko rozumiane zagrożenie w ruchu lądowym. Dlatego tak często dochodzi do wypadków, przez które Polska przoduje na tle Europy w niechlubnych statystykach wypadków.

Sporą liczbę kierowców cechuje również agresja za kierownicą, która zdaniem Instytutu Transportu Samochodowego jest spowodowana najczęściej przez stres.

Tagi: Przepisy