Pogoda
10.12.2019 15:55

O włos od tragedii na przejściu kolejowym. PKP pokazało film z nieodpowiedzialnym kierowcą [WIDEO]

Ku przestrodze i dla ratowania życia PKP postanowiło podzielić się nagraniem z monitoringu na przejeździe kolejowym w Wodzisławiu Śląskim. Przez brak wyobraźni kierowcy niemal doszło tam do tragicznego wypadku.

przejazd kolejowy
foto: kadr z wideo YuoTube/ PKP Polskie Linie Kolejowe SA

W 2018 roku na przejazdach kolejowych w Polsce doszło do 205 wypadków, w których zginęło 48 osób, a 32 zostały ciężko ranne. Większość z nich powodowana jest brakiem ostrożności kierujących oraz nieodpowiedzialnym zachowaniem.

Do zdarzenia, które było śmiertelnie niebezpieczne doszło w listopadzie 2019 na przejeździe na ul. Kopernika w Wodzisławiu Śląskim. PKP zdecydowało się opublikować nagranie z monitoringu, żeby otworzyć oczy kierowcom i uświadomić im, jak niebezpieczne może być ignorowanie zdrowego rozsądku.

Kierowcy kontra przejazdy kolejowe. Jakie masz szanse w spotkaniu z pociągiem?
Kierowcy kontra przejazdy kolejowe. Jakie masz szanse w spotkaniu z pociągiem?
Przeczytaj także Kierowcy kontra przejazdy kolejowe. Jakie masz szanse w spotkaniu z pociągiem?

Na wideo widać, jak zniecierpliwiony kierowca wjeżdża na tory widząc, że z powodu korka nie uda mu się zjechać z nich po drugiej stronie. Chwilę potem zamykają się szlabany, a do auta zaczyna zbliżać się rozpędzony pociąg.

O włos od tragedii na przejeździe kolejowym. PKP publikuje nagranie z monitoringu ku przestrodze

Kierowca, widząc że znalazł się w potrzasku, próbował podjechać do szlabanu najbliżej, jak się tylko dało.

Jak niebezpieczna było to sytuacja można się przekonać oglądając inny opublikowany przez PKP film, pokazujący uderzenie rozpędzonego pociągu w auto osobowe.

Koleje podpowiadają, jak należy zachowywać się w razie utknięcie na przejeździe pomiędzy szlabanami.

"

Pamiętajmy, że w przypadku, gdy utkniemy na przejeździe między zamkniętymi rogatkami – jeśli pojazd jest sprawny – powinniśmy bezzwłocznie staranować rogatkę. Rogatki posiadają specjalne bezpieczniki, które pękają w kontrolowany sposób. "

Jeśli zatrzymanie wynika z powodu awarii, należy jak najszybciej opuścić pojazd i zgłosić sytuację na numer 112, podając numer przejazdu znajdujący się na charakterystycznych, żółtych naklejkach.

Zobacz także: PKP Intercity zainstaluje w lokomotywach liczniki prądu 

Zatrzymujecie się przed przejazdami?

Tagi: Duperele