Obraz Banksy'ego sprzedany za 10 mln funtów. To pięć razy więcej niż zakładano

04.10.2019 15:52
Obraz Banksy'ego|undefined Fot. Rex Features/East News

Dzieło Banksy'ego z szympansami w Izbie Gmin ma nowego, anonimowego właściciela.

Jak podaje PAP, obraz Banksy'ego "Devolved Parliament" przedstawiający Izbę Gmin, w której na zielonych ławach deputowanych zasiadają szympansy, został sprzedany na aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's za prawie 9,9 mln funtów - pięć razy więcej, niż wynosiła przewidywana cena.

Obraz Banksy'ego sprzedany za prawie 10 mln funtów

Obraz został namalowany w 2009 roku i jest największym znanym dziełem Banksy'ego powstałym na płótnie. Artysta stworzył obraz na potrzeby wystawy w muzeum w Bristolu. W marcu 2019 roku anonimowy właściciel obrazu wypożyczył go muzeum w Bristolu, aby upamiętnić tamtą wystawę, a także wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które pierwotnie planowane było na 29 marca 2019.

Przeczytaj także

Jak poinformował dom aukcyjny Sotheby's, "Devolved Parliament" został sprzedany 3 października 2019 po 13-minutowej licytacji dokładnie za 9 mln 879,5 tys. funtów. Banksy na swoim koncie na Instagramie skomentował, że "szkoda, że nie byłem wciąż jego właścicielem".

Jak podaje PAP, na brytyjską Izbę Gmin spadła w ostatnich miesiącach fala potężnej krytyki w związku z niemożnością uzgodnienia stanowiska w kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a także z powodu bardzo ostrych w formie dyskusji na ten temat. To też mogło wpłynąć na cenę obrazu. Dotychczas najdrożej sprzedanym na aukcji obrazem Banksy'ego był "Keep It Spotless". W 2008 roku uzyskał w Nowym Jorku cenę 1,8 miliona dolarów.

Zobacz także: Banksy wystawił swoje prace w Wenecji i został przegoniony przez straż miejską [WIDEO]

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.