Obraz Jana Matejki został sprzedany za ponad 3 miliony złotych

12.12.2019 12:13
Obraz Jana Matejki został sprzedany za ponad 3 miliony złotych Fot. shutterstock.com

Podczas aukcji w warszawskim Domu Aukcyjnym Polswiss Art sprzedano wczesny obraz Jana Matejki. Dzieło kupiono za ponad 3 miliony złotych.

10 grudnia 2019 roku w Domu Aukcyjnym Polswiss Art odbyła się licytacja dzieł sztuki. Jednym z wylicytowanych dzieł, był wczesny obraz Jana Matejki z 1855 roku. Dzieło przestawia rzeźbiarza Wita Stwosza.

Obraz Jana Matejki sprzedany za ponad 3 miliony złotych

Jak donosi Polswiss, obraz "Wit Stwosz jako dziecko" powstawał, kiedy Matejko był już autorem szeregu szkiców i portretów. Dlatego mimo młodego wieku, artysta działał już jako aktywny malarz. W roku stworzenia dzieła, Matejko uczęszczał jeszcze do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, gdzie odkrył swoje zamiłowanie do portretów. "Wit Stworz jako dziecko" to jeden z pierwszych przykładów tego nurtu w jego twórczości.

Przeczytaj także

Jak czytamy na onet.pl, obraz licytowano od kwoty 800 tysięcy złotych. Ostatecznie prywatny kolekcjoner kupił dzieło za ponad trzy razy wyższą kwotę. Obraz osiągnął wartość 2,85 milionów złotych. Po dodaniu opłat aukcyjnych, entuzjasta Matejki będzie musiał zapłacić za dzieło ponad 3 miliony złotych.

Tym samym kolekcjoner znajdzie się wkrótce wśród nielicznych prywatnych posiadaczy obrazów olejnych malarza.

Zobacz też: Chrystus ośmieszony. Obraz wart 6 mln euro odnalazł się w kuchni starszej kobiety 

Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.