Pogoda
09.01.2019 12:33

Od 20 maja 2019 sprzedaż papierosów w Polsce będzie nielegalna. Zapomnieliśmy stworzyć system wymagany przez UE

Od 20 maja 2019 w każdym kraju Unii Europejskiej ma zostać uruchomiony system Track&Trace, śledzący wszystkie transakcje dotyczące wyrobów tytoniowych. Polski Sejm nie zaczął się nawet jeszcze zajmować tą sprawą, przez co sprzedaż papierosów w naszym kraju może stać się nielegalna.

palenie papierosa
foto: Lindsay Fox, CC BY 2.0

Unia Europejska przyjęła dyrektywę 2014/40 jeszcze w 2014 roku. Zobowiązuje ona państwa członkowskie do wdrożenia systemu informatycznego służącego do zapisywania dokładnych informacji o każdej paczce papierosów, która opuści fabrykę.

W systemie Track&Trace mają znaleźć się szczegółowe informacje na temat działania branży tytoniowej – UE wymaga zarejestrowania wszystkich producentów, zgłoszenia linii produkcyjnych, importerów, dystrybutorów oraz sklepów zajmujących się sprzedażą papierosów odbiorcom końcowym.

Papierosy w Polsce nielegalne od maja 2019 przez brak systemu Track&Trace?

Każda paczka papierosów (albo ich opakowanie zbiorcze) musi zostać wprowadzona do systemu w chwili jej wyprodukowania, a następnie mają być podawane informacje na temat miejsca magazynowania, ewentualnego przeniesienia oraz wszystkich transakcji pomiędzy poszczególnymi poziomami łańcuchach dostaw, aż do wskazania sklepu detalicznego, do którego papierosy ostatecznie trafiły.

To skomplikowany system informatyczny, którego przygotowanie, wdrożenie i przetestowanie musi trwać. Track&Trace ma działać od 20 maja 2019 – do polskiego Sejmu nie trafił jeszcze nawet projekt ustawy umożliwiającej rozpoczęcie tworzenia systemu.

Alarm w tej sprawie wszczęła Polska Izba Handlowa, jej dyrektor, Maciej Ptaszyński, roztacza w wypowiedz dla Business Insidera prawdziwie apokaliptyczną wizję dla palaczy – do zrobienia jest tak dużo, że ciężko spodziewać się, że posłowie (a potem programiści) ze wszystkim zdążą.

"

Mówiąc najkrócej, chodzi o to, że trzeba wprowadzić skomplikowany system tak, aby działał 20 maja. Na dziś projekt ustawy jeszcze nie trafił do Sejmu. Instytucje zaangażowane w jego tworzenie nie mogą rozpocząć jego wdrażania, a dodatkowo Ministerstwo Zdrowia chce notyfikować ten projekt ustawy. "

Handel papierosami nie zakończy się z dnia na dzień – do systemu Track&Trace będą musiały być wprowadzane dane na temat wszystkich paczek wyprodukowanych i sprowadzonych po 19 maja 2019. Papierosy, które zostaną wprowadzone do obrotu wcześniej, będą mogły być oferowane do wyczerpania zapasów.

System Track&Trace – jak ma działać?

Każda paczka papierosów ma być oznakowana identyfikatorem w postaci kodu – elektronicznej odpowiednika akcyzy. Mają być one zamawiane przez producentów i dystrybutorów i umieszczane na opakowaniach w formie dot code (kod kropkowy), kodu QR lub data matrix.

Paczki schodzące z linii produkcyjnej mają być skanowane i wprowadzane tym samym do systemu – każda zmiana statusu (umieszczenie w magazynie, przeniesienia do innej lokalizacji, sprzedaż) wymagać będzie aktualizacji statusu w bazie danych. System ma umożliwiać nadawanie zbiorczego kodu większej liczbie produktów, dzięki czemu trzeba będzie podawać informacje na temat kartonu, a nie wszystkich paczek w niego zapakowanych oddzielnie.

Jeśli system Track&Trace nie zostanie wdrożony w Polsce do 20 maja 2019 roku, żadna paczka papierosów nie będzie mogła zostać sprowadzona do naszego kraju ani wyprodukowana w znajdujących się w Polsce zakładach.

Palicie papierosy?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele