Od 24 kwietnia 2017 sprawdzisz punkty karne online

29.03.2017 14:33
Od 24 kwietnia 2017 sprawdzisz punkty karne online Fot. materiały prasowe

Według wstępnych zapowiedzi platforma do sprawdzania punktów online miała ruszyć w październiku 2017. Przy okazji kolejnego komunikatu obwieszczono, że nawet z pierwszym dniem kwietnia. Ostatecznym terminem jest 24 kwietnia.

Ostateczną datę podał Centralny Ośrodek Informatyki, przy okazji zdradzając, że e-usługa została przetestowana i jest gotowa do uruchomienia. Jednak warunkiem niezbędnym do umożliwienia kierowcom sprawdzania liczby punktów karnych przez internet są zmiany prawne:

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych (w tym ustawa Prawo o ruchu drogowym) jest w tej chwili procedowany w parlamencie. 23 marca br. Sejm przyjął projekt ustawy, który został następnie skierowany do Senatu.

Zważywszy na te wszystkie okoliczności, po podpisaniu nowelizacji ustawy przez Prezydenta RP, możliwość skorzystania z e-usługi dla kierowców zostanie udostępniona 24 kwietnia 2017 roku. Dobrą wiadomością jest to, że chcąc sprawdzić liczbę punktów karnych nie będziemy musieli uiszczać żadnych opłat.

Każda osoba posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi będzie miała dostęp wyłącznie do swojego konta, co ma gwarantować poufność usługi. Jedyne co będzie potrzebne, to profil eGo. Dysponując nim trzeba będzie wejść na stronę obywatel.gov.pl – o czym poinformował Centralny Ośrodek Informatyki. W obecnej formie usługi w rejestrze mają być widoczni wyłącznie kierowcy mający od 1 do 23 punktów karnych.

Sama usługa umożliwiająca sprawdzenie swoich punktów karnych przez internet jest dopiero pierwszym z 6 etapów wdrażania systemu informatycznego CEPiK 2.0, który w ostatecznej formie ma zostać uruchomiony w czerwcu 2018 roku.

Obecnie mieszkańcy kraju nad Wisłą mogą uzyskać wgląd w historię pojazdów za pośrednictwem strony historiapojazdow.gov.pl, gdzie po wprowadzeniu numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji, dostaniemy dostęp do danych o marce, modelu, roku produkcji, a także terminie badania technicznego wskazanego samochodu. Ponadto możliwy jest dostęp do informacji o autobusie przewożącym dzieci poprzez wprowadzenie numeru rejestracyjnego na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.