Od 47 lat jeździ Toyotą Corollą
29.12.2016 08:49
Od 47 lat jeździ Toyotą Corollą Fot. materiały prasowe

Po raz pierwszy Corolla zadebiutowała w 1996 roku. Tym samym kompaktowe auto zmotoryzowało klasę średnią w Japonii. W 1974 roku model ten stał się najlepiej sprzedającym autem na całym świecie.

Do dzisiaj powstało 11 generacji Corolli i sprzedano łącznie prawie 45 milionów aut. Wielu z kierowców decyduje się wymieniać stare modele na nowsze. Wyjątkiem od reguły jest pewien mężczyzna mieszkający nieopodal Tokio, będący właścicielem jednego egzemplarza od 47 lat. Shougo Asada zdecydował się na zakup Corolli w 1969 roku, mając 24 lata. Wiele rzeczy w jego życiu się zmieniło na przestrzeni kolejnych 47 lat, ale nie samochód. Wciąż jeździ tym samym pojazdem, który ma przejechane 560 000 kilometrów – to 14-krotność długości równika.

Sam właściciel twierdzi, że jego auto jest w świetnym stanie technicznym, o czym sam wspomniał:

Corolla jest naprawdę solidnym samochodem. Silnik bez żadnych napraw pozwolił pokonać ponad 400 000 kilometrów. Ostatnio wybrałem się z Chiba do Miyaki i z powrotem. Przejechałem 1200 kilometrów bez najmniejszego problemu, przekonując się po raz kolejny, jaki to wspaniały pojazd. Tym bardziej zważywszy na to, że nie podejmowałem jakichś specjalnych środków w jego konserwacji. Jedynie dbałem o to, by wymieniać olej co 3 000 kilometrów. Pilnowałem, by nigdy nie zabrakło żadnych płynów i żeby nie wyciekały.

Asada nieustannie sporządzał notatki dotyczące swojego pojazdu, spisując wszystko, co wiązało się z utrzymaniem samochodu – jak twierdzi, wszystkie jego zeszyty mają łączną grubość 30 centymetrów. Właściciel docenia Corollę przede wszystkim za solidność wykonania i trwałość:

To było moje pierwsze auto, jakie kupiłem. Bardzo dobrze się prowadziło i od początku lubiłem nim podróżować, mimo trudnych warunków drogowych w tamtych czasach. Codziennie Corollę pokrywała warstwa kurzu, dlatego ciągle ją myłem.

Na przestrzeni ostatnich lat, Shougo Asada sporo podróżował po kraju, wielokrotnie biorąc udział w licznych imprezach charytatywnych, poświęconych odbudowie terenów dotkniętych kataklizmami oraz rewitalizacji zaniedbanych miejscowości.

Corollę zaprezentowano w październiku 1966 roku. Auto dostępne było jako 2- lub 4-drzwiowy sedan. Szybko Toyota okazała się ogromnym sukcesem rynkowym, o czym świadczy fakt, że od maja 1967 roku Japończycy kupowali około 10 000 sztuk miesięczne. Pod maską pracował chłodzony cieczą, 4-cylindrowy, rzędowy silnik 1.1 o mocy 60 KM.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.