Od jesieni za przegląd techniczny auta zapłacisz z góry

Aleksandra Kopka
26.04.2017 10:20
Od jesieni za przegląd techniczny auta zapłacisz z góry Fot. :Piotr Jedzura/East News

Kolejne zmiany w przepisach czekają kierowców. Tym razem zamieni się sposób uzyskiwania i płatności za przegląd w stacjach kontroli pojazdów.

Od 30 października 2017 roku, mają wejść przepisy nakazujące uiszczanie płatności za przegląd techniczny auta, z góry. Co te zmiany oznaczają dla kierowców?

Jeśli jesteś posiadaczem nowego auta, zmiana nie będzie drastyczna. Obawiać mogą się kierowcy starych samochodów, dla których uzyskanie pozytywnego wyniku badania technicznego graniczyło z cudem.  Obecna zmiana ma usprawnić pracę stacjom diagnostycznym.

Opłata za przegląd techniczny (obecnie dla aut osobowych to 98 zł) pobierana będzie z góry i bez względu na wynik badania. Oznacza to, że wynik negatywny będzie wpisywany w system online i widoczny dla wszystkich stacji kontroli. Jak zapowiada rząd ma to pomóc w eliminacji nieuczciwego „dogadywania się" z diagnostą i wpisywaniu pozytywnego wyniku za sprawą łapówek.

Spod skrzydeł starostów wyjdą też stacje kontroli pojazdów. Wszystkie podlegać będą teraz pod Transportowy Urząd Techniczny. Te zmiany rozpoczną się we wrześniu 2017 roku i potrwają do 20 maja 2018 roku. Ruch ten ma za zadanie skupienie wszystkich informacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Po uruchomieniu możliwości sprawdzenia liczby swoich punktów karnych, rząd planuje wprowadzenie opcji „Mój Pojazd", która zawierałaby informacje o przebytych przeglądach technicznych, ich decyzjach i ewentualnych powodów wyników negatywnych. Byłaby to również pomoc dla policji, która miałaby dostęp do tych danych i sprawdzała ich zgodność w trakcie rutynowej kontroli.

Dodatkowo rząd planuje również wprowadzenie kategorii „Moje Uprawnienia" zawierającej wszystkie kategorie prawa jazdy jakie posiadamy z przypisami (np. o konieczności prowadzenia pojazdów w okularach bądź soczewkach).

Całe przedsięwzięcie jest może i słuszne, jednakże uderzy najbardziej w rynek wtórny samochodów. Z ulic zniknie część pojazdów obecnie dopuszczonych do ruchu, a które po nowelizacji przepisów nie przejdą pozytywnie badań technicznych. Nadchodzi czas zmian dla kierowców, niektóre wydaja się pozytywne, jak ta posła Liroya-Marca o ujednoliceniu tablic rejestracyjnych.

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.