Od początku roku policjanci sprawdzają stan licznika. Rekordzista cofnął go o 600 000 kilometrów

14.01.2020 13:03
Od początku roku policjanci sprawdzają stan licznika. Rekordzista cofnął go o 600 000 kilometrów Fot. materiały prasowe policji

Kontrole drogowe wzbogaciły się w 2020 roku o nowy element: weryfikację stanu licznika. Jak się po raz kolejny okazało, życie pisze najlepsze scenariusze, a w warsztatach dzieją się rzeczy, o których się filozofom nie śniło.

Przez długi czas niemal każdy sprzedawany w Polsce samochód używany legitymował się przebiegiem wynoszącym około 160 000. Dla wtajemniczonych był to znal, że przy liczniku manipulowano, żeby zwiększyć wartość auta.

Proceder stał się tak uciążliwy, że w życie weszło w końcu prawo karzące za manipulacje przy liczniku aut. Za zmniejszenie rzeczywistego przebiegu można otrzymać karę wynoszącą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Przeczytaj także

Policja sprawdza zgodność wskazań licznika w kontrolowanych samochodach z danymi wprowadzonymi przez diagnostów podczas wykonywania badań technicznych zaledwie od kilkunastu dni, a już ujawniono przekręty na niebywałą skalę.

Policjanci kontrolują stan licznika. Za zmniejszenie przebiegu nawet 5 lat więzienia

Policja poinformowała o zatrzymaniu samochodu, w którym doszło do rekordowej (jak do tej pory) korekty licznika.

12 stycznia br. około godziny 7.40 na ul. Poznańskiej w Łowiczu policjanci z łowickiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej samochód ciężarowy marki Scania. Funkcjonariusze sprawdzili pojazd, a działając w ramach nowych uprawnień, skontrolowali także aktualny stan drogomierza. Podczas sprawdzania stanu licznika pojazdu okazało się, że istnieje ogromna rozbieżność co do stanu faktycznego przebytych kilometrów przez ciężarówkę. Wartość stanu licznika nie zgadzała się z wpisem, który widniał w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu o ponad 600 tysięcy kilometrów. W związku z tym policjanci zabezpieczyli pojazd. Śledczy obecnie wyjaśniają, jak doszło do takiej rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny.

Oszustwa wykrywane są także w przypadku samochodów osobowych, chociaż jak na razie na nieco mniejszą, choć wciąż ogromną, skalę.

Niechlubny rekord padł w powiecie milickim, gdzie mundurowi skontrolowali volkswagena, którego drogomierz wskazywał o ponad 315 tysięcy kilometrów mniej niż podczas ostatniego badania technicznego! 25-letni mieszkaniec gminy Krośnice siedzący za kierownicą tego auta był wyraźnie zaskoczony, gdy funkcjonariusze oprócz sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, wyposażenia oraz przewożonego bagażu skontrolowali także jego licznik, który wskazywał przejechane niecałe 46 tysięcy kilometrów. Po zweryfikowaniu danych w systemie informatycznym okazało się, że przebieg volkswagena podczas ostatniego badania technicznego był większy o ponad 315 tysięcy kilometrów! Na miejsce kontroli drogowej przyjechali w związku z tym policjanci pionu kryminalnego z milickiej komendy, którym zatrzymany kierowca próbował wyjaśnić zaistniałą sytuację. Sprawa jest w toku i mundurowi w ramach prowadzonego postępowania będą teraz wyjaśniać jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto ponosi za nią odpowiedzialność.

Nowe uprawnienia policji wynikają z treści art. 306a kodeksu karnego. Czytamy w nim, że kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie tego czynu.

Zobacz także: Nawet 8 lat więzienia dla sprzedawców za cofnięcie licznika 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.