Od 20 kwietnia 2020 koniec z częścią zakazów. Maseczki będziemy nosić ponad rok

16.04.2020 19:10
Od 20 kwietnia 2020 koniec z częścią zakazów. Maseczki będziemy nosić ponad rok Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Część obowiązujących do tej pory zakazów i obostrzeń w poniedziałek 20 kwietnia 2020 pójdzie w las. Na czym będzie polegać luzowanie restrykcji?

Izolacja, identyfikacja i informatyzacja – takie hasła mają przyświecać Polsce w nowej rzeczywistości gospodarczej, do której rząd przygotowuje się przygotowując się do stopniowego znoszenie obostrzeń w przemieszczaniu się i funkcjonowania sklepów.

Premier zapowiedział powrót do w miarę normalnego funkcjonowania, zaznaczył jednak, że część obostrzeń zostanie z nami na dłużej. Przykładem ma być zakaz organizowania imprez masowych, w tym koncertów.

Przeczytaj także

Obowiązek zakrywania ust i nosa będzie nam towarzyszył przez ponad rok, tak samo jak najprawdopodobniej konieczność utrzymywania dystansu 2 metrów podczas przemieszczania się.

Przeczytaj także

20 kwietnia 2020 otwarte zostaną parki i lasy, premier Morawiecki zapowiedział jednak, że nie oznacza to możliwości masowego korzystania z nich w celach rekreacyjnych. Ma to dać raczej oddech niezbędny do utrzymania zdrowia psychicznego.

Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy! Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

Złagodzone przepisy w handlu. Sklepy do 100 metrów będą mogły obsługiwać 4 osoby na jedną kasę, placówki powyżej 100 metrów będą mogły wpuszczać jedną osobą na 15 metrów kwadratowych.Takie same zasady obowiązywać będą w kościele. Osoby powyżej 13. roku będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego.

Minister zdrowia zapowiedział, że nie będzie powrotu do nieograniczonego funkcjonowania sklepów zanim nie zostanie opracowana szczepionka.

Przeczytaj także

W kolejnych etapach luzowane będą restrykcje dotyczące świadczenia usług, terminy będą jednak zależeć od tego, jak rozwijać się będzie epidemia w Polsce. Im szybciej liczba zakażeń będzie się zmniejszać, tym szybciej uchylane będą kolejne obostrzenia.

1,5 roku życia z obostrzeniami. Część restrykcji będzie zniesiona wcześniej

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że będziemy musieli nauczyć się żyć w nowymi zasadami. Nosić maski, często odkażać powierzchnie, utrzymywać dystans od innych i w miarę możliwości pracę zdalną.

Szumowski podkreślił, że obostrzenia i restrykcje będą obowiązywać przez rok, a możliwe że nawet półtora roku. Szef resortu zdrowia dodał także, że w rząd nie przedstawił dokładnych dat znoszenia kolejnych restrykcji, gdyż zależeć to będzie od przebiegu epidemii i liczby chorych.

Szumowski dodał także, że zdjęcie zakazu wejścia do lasu i parku nie jest zachętą, żeby się tam udawać. Możliwość wyjścia na spacer ma być używana rozsądnie, tak by nie narazić siebie i innych na zarażenie.

Zobacz także: Obowiązek noszenia maseczek. Oficjalne przepisy, nakazy i zwolnienia 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.