Odcinek A1 Tuszyn-Stryków zostanie wkrótce otwarty
29.06.2016 15:36
Odcinek A1 Tuszyn-Stryków zostanie wkrótce otwarty Fot. Piotr Tracz / East News

Sieci dróg i autostrad w Polsce stale się rozrastają, dzięki czemu poruszanie samochodem się po kraju nad Wisłą staje się coraz przyjemniejsze. W piątkowe południe 1 lipca 2016 roku oddany do użytku zostanie kolejny fragment A1 – między Tuszynem a Strykowem.

To kluczowy fragment, który pozwoli na ominięcie Łodzi, co nie tylko pozytywnie wpłynie na komfort przejezdnych, ale także samych mieszkańców tego miasta. Zamiast stać w korkach, 40-kilometrowy odcinek przy zwykłym natężeniu ruchu pokonać będzie można w mniej niż 30 minut. W dodatku odciążony zostanie również Stryków.

Zgodnie z umową budowa drogi miała zostać ukończona przed 6 sierpnia 2016 roku. Jednak Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zależało na tym, by zdążyć przed 25 lipcem 2016 ze względu na odbywające się od tamtego dnia do 31 lipca Światowe Dni Młodzieży.

Wykonawcami umowy jest konsorcjum w składzie Strabag sp. z .o.o. oraz Budimex SA. Umowę na realizację tego odcinka podpisano 3 października 2014 roku. Jej wartość określono na 339 623 175,69 złotych brutto. Inwestycja przewidywała stworzenie bezpiecznego odcinka autostrady, zapewniającego wysoki komfort dalekobieżnego ruchu drogowego o dużych prędkościach podróży. Wszystko zgodnie z obowiązującymi parametrami technicznymi przewidzianymi dla dróg klasy A.

Docelowo Autostrady A1 oraz A2 mają stanowić podstawowy układ dróg stabilizujący możliwości rozwojowe województw, określone w zatwierdzonym planie zagospodarowania przestrzennego województwa.

Przewiduje się szereg korzyści wynikających z oddania drogi do użytku, między innymi przejęcie części ruchu z istniejących dróg krajowych i wojewódzkich, odsunięcie ruchu ciężkiego od obszarów zabudowanych, oszczędności czasu podróży, paliwa, zmniejszenie ryzyka wypadków, ograniczenie emisji spalin i hałasu w stosunku do obecnie eksploatowanych dróg oraz przyspieszenie rozwoju przyległych terenów.

Z myślą o Światowych Dniach Młodzieży Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa osiągnęło porozumienie z koncesjonariuszami autostrad A1 oraz A4, na mocy którego mają być na bieżąco podejmowane odpowiednie działania, mające na celu rozładowywanie ruchu. Jednym z pomysłów na osiągnięcie pożądanych rezultatów jest podniesienie stawki za przejazd pełnym odcinkiem A1 z 29,90 złotych do 30 złotych.

Będziecie korzystać z nowego odcinka?

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.