Odcinkowy pomiar prędkości trafi do miast. Posypią się mandaty

16.07.2020 11:38
Odcinkowy pomiar prędkości trafi do miast. Posypią się mandaty Fot. Bartosz KRUPA/East News

Odcinkowy pomiar prędkości trafi do miast. Na pierwszy ogień idzie Warszawa: system będzie wyliczał, z jaką średnią prędkością kierowca przejechał odcinek kontrolny. Jeśli zrobi to zbyt szybko, zostanie ukarany.

Odcinkowe pomiary prędkości pojawiły się w Polsce kilka lat temu. System monitoruje niebezpieczne drogi poza obszarem zabudowanym, pilnując, żeby jadący nimi kierowcy nie pędzili na złamanie karku, tylko stosowali się na obowiązujących zakazów.

Liczba takich rozwiązań nie poraża i spora część kierowców jadąc przez Polskę nie trafia nawet na odcinkowy pomiar prędkości. W przyszłości może się to zmienić, gdyż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła decyzję o wdrożeniu systemu w Warszawie.

Przeczytaj także

OPP ma powstać na obwodnic miasta: pierwsza instancja pojawi się na drodze ekspresowej S8 pomiędzy węzłami Konotopa i Marki, druga trafi do budowanego właśnie w ciągu S2 tunelu pod Ursynowem. Jeśli projekt przyniesie rezultaty, należy spodziewać się pojawiania się odcinkowych pomiarów prędkości także w innych miastach.

Odcinkowy pomiar prędkości w Warszawie. Szykowane są dwie lokalizacje

Decyzja GDDKiA wynika bezpośrednio z następstw wypadku autobusu, który spadł z trasy S8. Stłuczek i kraks na ekspresówce nie brakuje i urzędnicy są przekonani, że głównych ich powodem jest rozwijanie przez kierowców nadmiernej prędkości.

W latach 2017-2019 na tym odcinku drogi miały miejsce 43 wypadki, w których zginęły 3 osoby, a 54 zostały ranne. Przyczyną około 34% z tych wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Wprowadzenie odcinkowego pomiaru prędkości ma poprawić bezpieczeństwo na trasie.

Prace nad przygotowaniem założeń dla funkcjonowania odcinkowego pomiaru prędkości w Warszawie jeszcze trwają. Nie podano jeszcze żadnych konkretnych dat, można jednak spodziewać się, że rozwiązanie zostanie zaimplementowane raczej wcześniej, niż później. I nie chodzi tylko i wyłącznie o bezpieczeństwo: premier Morawiecki, szukając sposobów na pokrycie deficytu budżetowego, chce podnieść wysokość mandatów dziesięciokrotnie.

Zobacz także: 5000 zł za przekroczenie prędkości. Rząd zamierza bezlitośnie podnieść mandaty 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.