Odkryto mapę świata sprzed 4 tys. lat. Jest wykonana w 3D

12.04.2021 13:59
Odkryto mapę świata sprzed 4 tys Fot. Shutterstock

Płyta z Saint-Beléc czekała sto lat na zainteresowanie archeologów. Znaleziony we Francji kamień z epoki brązu okazał się trójwymiarową mapą Europy.

Świat usłyszał po raz pierwszy o kamiennej płycie z Saint-Beléc w 1900 roku. Wtedy to francuski archeolog Paul du Châtellier podczas archeologicznych badań kurhanu dokonał zaskakującego znaleziska.

Mapa świata sprzed 4 tys. lat

Odnaleziony tajemniczy fragment kamienia był prawdopodobnie ścianą grobu pochówku z wczesnej epoki kamienia. Wyrzeźbione na nim wzory przypominały jakąś mapę, jednak obiekt był mocno uszkodzony. Znalezisko przeleżało ponad sto lat w piwnicy.

Polecamy

W 2014 roku znaleziono zapomniany artefakt i poddano szczegółowym badaniom. Archeolodzy przy użyciu współczesnych narzędzi geolokalizacyjnych ustalili, że przedstawione znalezisku linie i okręgi odpowiadają ukształtowaniu terenu i sieci rzeki Odet w Bretanii na zachodzie Francji.

Tajemnicze znalezisko ma wymiary ponad 2 na 1,5 m. Jego powstanie datowane jest na czas między 2150 a 1600 rok przed Chrystusem. Jak się okazuje, jest to najstarsza na świecie mapą zidentyfikowanego terenu.

W artykule opublikowanym w Biuletynie Francuskiego Towarzystwa Prehistorycznego czytamy, że mapa przedstawia obszar Finistère. Jak twierdzą badacze, wgłębienia są trójwymiarowym odwzorowaniem doliny rzeki Odet. Kamienna mapa ma 80 proc. dokładność w porównaniu do aktualnego obszaru wokół niemal 30-kilometrowego odcinka rzeki.

Płyta stała się przedmiotem dogłębnych badań, które potwierdzają, że należy ją interpretować jako najstarszą kartograficzną reprezentację znanego terytorium Europy, a także możliwy marker politycznej siły księstwa z wczesnej epoki brązu. [...] Obecność powtarzalnych motywów połączonych liniami nadaje kompozycji kartograficznego wyglądu. Jako że najpewniej mamy do czynienia z mapą stworzoną z głowy, niektóre elementy mogę być za duże, a pozycjonowanie innych niekoniecznie w proporcji do dystansu, jaki je dzieli.

- tłumaczą archeolodzy.  

Nie ma żadnych wątpliwości, że artefakt z Saint-Bélec jest najstarszą trójwymiarową reprezentacją części naszego kontynentu.

Źródło: BBC, prehistoire.org, inrap.fr

Zobacz również: Piorun trafił w drzewo przed szkołą. Widowiskowa lekcja od matki natury [WIDEO]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.