Odkryto stworzenia, które wyglądają jak kosmici. Mogą być warte tysiące złotych

08.09.2020 12:14
Odkryto stworzenia, które wyglądają jak kosmici. Mogą być warte tysiące złotych Fot. East News

Zmiana klimatu powoduje, że gatunki zwierząt migrują z południa na północ. Czy jednym z nich są trzonkowce, które odnaleziono w chłodnej części Europy, w której dotąd nie występowały?

Są małe i niepozorne, ale potrafią zmniejszyć prędkość statku o 30%. Mowa o morskich pasożytach, które w wielu krajach świata uchodzą za przysmak chcoiaż wyglądają rodem jak z filmu "Obcy". Chodzi o stworzenia z gromady wąsonogów zwane trzonkowcami - skorupiaków, które odkryto niedawno w miejscu, których nikt by się nie spodziewał.

Trzonkowce w północnej Europie. Skąd się wzięły?

Morski świat nie bez powodu przypomina fantastyczne galaktyki z filmów o kosmitach. Ziemskie morza i oceany są mniej zbadane niż Droga Mleczna. W głębinach żyją zwierzęta, które nie przypominają swoich kuzynów chodzących po powierzchni. Stanowią więc idealne źródło inspiracji dla twórców science fiction.

Przeczytaj także

Jednym z przedstawicieli morskiego świata są trzonkowce, które zazwyczaj zamieszkują ciepłe morza. Okazuje się jednak, że ostatnio zaczęły pojawiać się również w zimniejszych częściach świata. Jak podaje portal Daily Post, natknięto się na nie  na plaży Gwynedd znajdującej się w północnej części Walii. Trzonkowce to przypominające krewetkę stworzenie, które jest pokryte charakterystyczną białą skorupą. 

Trzonkowce Fot. foto: Science Photo Library/EAST NEWS

Nie każdemu wygląd trzonkowca (szczególnie jego wnętrza) może przypaść do gustu, ale w Hiszpanii i Portugalii, gdzie zazwyczaj występują uchodzą za smakołyk. Skąd jednak wzięły się tak daleko od miejsc, w których zazwyczaj można je spotkać? Wąsonogi w przeciwieństwie do większości swoich kuzynów prowadzą osiadły tryb życia. Znalezione w Walii zwierzęta przydryfowały na kawałku deski, na której zamieszkały.

Przeczytaj także

Zwierzaki zostały odkryte przez Arwel i Eleriego Huwów, którzy przyjechali w okolicę Caernarfon na weekend. Kiedy rodzina wybrała się na spacer po plaży, odnalazła niecodzienne zjawisko. To nie jedyne spotkanie z trzonkowcami na terenie Wielkiej Brytanii. Podobnego odkrycia dokonał Martyn Green z New Brighton w Anglii.

Przeczytaj także

Okazuje się, że za jednego skorupiaka można dostać około 25 funtów, czyli mniej więcej 122 złote. Biorąc pod uwagę, że trzonkowce występują w licznych gromadach, na tego typie znalezisku można się obłowić. O ile oczywiście znajdzie się kupca i nie jest się wrażliwym na los morskich stworzeń.

Przeczytaj także

Zobacz też: Mordercza krewetka nazwana po zespole Pink Floyd

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.