Odkryto tajemniczy "klucz" na powierzchni koronawirusa. Przypomina ten w Eboli, HIV i ptasiej grypy
28.10.2020 14:52
Odkryto tajemniczy "klucz" na powierzchni koronawirusa. Przypomina ten w Eboli, HIV i ptasiej grypy Fot. Shuttenstock

Międzynarodowy zespół badaczy dokonał ważnego odkrycia. Wirus powodujący u ludzi COVID-19, wykorzystuje Neuropilinę-1, by zyskać przewagę i ułatwić wnikanie do ludzkiego organizmu.

Zespół badaczy pod kierownictwem neurobiologa Mika Simonsa z Uniwersytetu Technicznego w Monachium i wirusologa Giuseppe Balistreri z Uniwersytetu w Helsinkach ustalił nowe fakty mogące pomóc w walce z koronawirusem. Na łamach "Science" ukazały się niedawno wyniki badać mówiące o tym, dlaczego nowy wirus jest tak zaraźliwy.

Dlaczego koronawirus jest tak zaraźliwy?

Jak się okazuje, wirus wykorzystuje Neuropiline-1. Jest to białko, które występuje w ludzkich tkankach, drogach oddechowych, naczyniach krwionośnych i neuronach. To za jego sprawą wirus ma ułatwioną drogę do naszych organizmów.

Przeczytaj także

Już jakiś czas temu opublikowano wyniki badań mówiące o tym, że enzym o nazwie ACE2 pomaga SARS-CoV-2 w łączeniu się z powierzchnią komórek, zaś enzym TMPRSS2 pomaga w infekowaniu.

Fakt, że SARS-CoV-2 wykorzystuje receptor ACE2 do infekcji naszych komórek był znany, ale na zakaźność wirusów wpływa bardzo wiele czynników. W przeciwieństwie do innych wirusów układu oddechowego SARS-CoV-2 infekuje również górne drogi oddechowe, w tym błonę śluzową nosa, przez co w konsekwencji szybko się rozprzestrzenia. - Ten wirus jest w stanie opuścić nasz organizm nawet wtedy, gdy po prostu oddychamy lub mówimy.

- wyjaśnia dr Balistreri.

Badacze porównali koronawirusa SARS-CoV z 2003 roku z SARS-CoV-2. Ich analizy były naprawdę zaskakujące.

Punktem wyjścia do naszych badań było pytanie, dlaczego oba koronawirusy rozprzestrzeniają się w tak odmienny sposób, nawet jeśli używają w tym celu tego samego głównego receptora ACE2.

- wyjaśnia współautor badań Ravi Ojha.

Przeczytaj także

Zdaniem badaczy Neuropilina-1 może być porównana do haków, które zakotwiczają wirusa w komórkach. SARS-CoV-2 w porównaniu z SARS-CoV posiada "dodatkowy kawałek" na powierzchni białek. Tajemnicze klucze przypominają te, które posiadają wirusy Eboli, HIV i ptasiej grypy.

Międzynarodowy zespół badawczy zauważył, że w warunkach laboratoryjnych można zablokować działanie Neuropiliny-1 przeciwciałami i ograniczyć poziom zakażeń w komórkach.

Jest zbyt wcześnie, aby spekulować, czy blokowanie Neuropiliny-1 będzie można zastosować w terapii leczenia COVID-19, ponieważ nie znamy ewentualnych skutków ubocznych takich działań. Trzeba będzie się temu przyjrzeć w przyszłych badaniach. Obecnie nasze laboratorium testuje działanie nowych cząsteczek, które zaprojektowaliśmy specjalnie w celu przerwania połączenia między wirusem a Neuropiliną-1. Wstępne wyniki są bardzo obiecujące.

– stwierdził Balistreri.

Dziś w Polsce zanotowano 18 820 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 236 chorych na Covid-19.

Tymczasem minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował, jak będzie wyglądało tegoroczne Boże Narodzenie. To już drugie święta w czasie pandemii koronawirusa.

Źródło: dzienniknaukowy.pl za Uniwersytetem w Helsinkach

Zobacz również: Zbigniew Boniek z koronawirusem. To niejedyna zarażona legenda sportu.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.