Odnaleziono Arkę Noego? Tajemnicza struktura odpowiada wymiarom biblijnej łodzi

Romana Makówka
15.10.2021 17:38
Odnaleziono Arkę Noego? Tajemnicza struktura odpowiada wymiarom biblijnej łodzi Fot. shutterstock

Jak wiemy wielka powódź (biblijny potop) jest kontrowersyjnym tematem wśród naukowców. Jednak część badaczy jest przekonanych, że w odległej przeszłości nasza planeta została całkowicie zalana, a wody zatopiły wszystkie pradawne cywilizacje.

Niektórzy twierdzą, że był to dzień, w którym Ziemia prawie umarła a historia Arki Noego to nie tylko biblijną przypowieścią, ale historyczną prawdą. Naukowcy od wielu lat prześcigają się w poszukiwaniu legendarnego artefaktu. Najnowsze badania w Turcji odkrytej pół wieku temu formacji skalnej zwiększają prawdopodobieństwo, że struktura jest jednak stworzona przez człowieka.

Odnaleziono Arkę Noego?

Cześć naukowców jako dowód przedstawia fakt, że Noe był znany pod innymi imionami w Indiach, wśród starożytnych Egipcjan i rdzennych Amerykanów a historie potopu i ocalenia tylko wybranej garstki ludzi można odnaleźć w wielu kulturach. Badacze zajmujący się badaniem Biblii uważają również, że historia Noego została zainspirowana prawdziwymi opowieściami o powodzi.

Miejsce odnalezienia domniemanej Arki zostało odkryte w 1959 roku przez kapitana armii tureckiej Ilhana Durupinara w okolicach góry Ararat. Mężczyzna na zdjęciach lotniczych zobaczył bowiem coś, co przypominało formację skalną w kształcie łodzi. Zakrojone na szeroką skalę badania trwały w latach 80. i 90. XX wieku. Obecnie wrócili do nich amerykańscy i tureccy specjaliści. Projekt Noah's Ark Scans wykorzystuje między innymi zaawansowane skanowanie 3D tajemniczego obiektu.

Czy tajemnicza formacja z gór Ararat to prawdziwa Arka?

Jej wymiary są niemal identyczne jak wymiary biblijnej Arki Noego opisanej w Starym Testamencie: 156,64 na 26,66 metrów.

To nie jest coś, czego można by się spodziewać, gdyby był to tylko solidny blok skalny lub nagromadzenie przypadkowych szczątków z błota. Ale takich wyników można się spodziewać, jeśli jest to stworzona przez człowieka łódź, odpowiadająca biblijnym wymogom Arki Noego.

- stwierdził Andrew Jones, inżynier informatyki i archeolog w wywiadzie dla "The Sun".
Formacja znajduje się na górze Tendürek, położonej nieopodal granicy turecko-irańskiej. Zdaniem badaczy poddane skanowaniu 3D trzy warstwy formacji mogą odpowiadać trzem pokładom biblijnej łodzi.

Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.