Pogoda
02.08.2018 10:55

Odnaleziono niewykorzystane scenariusze grupy Monty Python

Biblioteka Brytyjska dokonała odkrycia, które zainteresuje wszystkich fanów surrealistycznego zespołu komediowego Monty Python. W prywatnych zbirach Michaela Palina przekazanych instytucji, odnaleziono wiele niewykorzystanych pomysłów grupy. 

Odnaleziono niewykorzystane scenariusze grupy Monty Python
foto: Columbia Pictures Corporation/East News

Okazuje się, że geniusze absurdalnego humoru nie przedstawili publiczności wszystkich swoich szalonych pomysłów. Pracownicy Biblioteki Brytyjskiej odkryli dużą ilość nigdy niewykorzystanych szkiców, zapisków i scenariuszy grupy Monty Python. Znajdywały się w prywatnych zbiorach jednego z komików zespołu Michaela Palina, który w 2017 roku udostępnił pracownikom instytucji. Co zawierają znaleziska? 

Niewykorzystane scenariusze Monty Pythona

Jak podaje brytyjski The Times, pracownicy Biblioteki Brytyjskiej od jakiegoś czasu katalogowali zbiory Palina, by udostępnić je publicznie. Podczas prac natknęli się na wiele materiałów, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. W 50 zeszytach komika znaleziono między innymi niewykorzystane pomysły do filmu „Monty Python i Święty Graal”. Wśród nich pojawiło się zupełnie inne zakończenie, „kochliwy” Różowy Rycerz, scena z księgarnią z Dzikiego Zachodu w roli głównej oraz sekwencja, w której pojawia się Hamlet ukazany jako „prywatny detektyw z południowym akcentem”. 

The Times zapytał Palina o znaleziska. Okazuje się, że jeden z Pythonów sam był nimi zaskoczony. Komik wyznał, że większość z tych notatek stworzył kolega z zespołu - Terry Jones

"

Wielu materiałów z tych pudeł nie widziałem na oczy. To wspaniale o nich usłyszeć. W czasach, kiedy jeszcze działaliśmy, robiliśmy strasznie dużo materiału.  "

W zbiorach Palina znalazły się też niewykorzystane pomysły z filmu „Żywot Briana”, które wciąż są sprawdzane przez porządkowane Biblioteki Brytyjskiej. Część archiwów zostanie wystawiona w British Library’s Treasures Gallery od 7 sierpnia 2018 roku. Nieużyte scenariusze niestety nie ujrzą światła dziennego. Grupa Monty Python rozpadła się w roku 1983. Fani Pythonów będą jednak mieli okazję zobaczyć najnowszy film jednego z członków zespołu. 10 sierpnia 2018 roku (w końcu) na polskich ekranach zadebiutuje „Człowiek, który zabił Don Kichota”. 

To nie jedyne znalezisko związane z filmami w ostatnich tygodniach. W połowie lipca odkryto jeden z zaginionych scenariuszy Stanleya Kubricka

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Monty Python