Odnaleziono nieznany dotąd rysunek jednego ze współtwórców Marvela. Co przedstawia?

22.06.2020 12:51
Odnaleziono nieznany dotąd rysunek jednego ze współtwórców Marvela. Co przedstawia? Fot. materiały prasowe/Susan Skaar/kirbymuseum.org

Jak Kirby to jedna z osób odpowiedzialnych za istnienie Marvel Comics. Nie bez powodu jest więc nazywany Królem Komiksu. Niedawno odnaleziono jeden z jego rysunków, z czasów II wojny światowej. Co się na nim znajduje?

Któż nie zna takich superbohaterów jak Thor, Kapitan Ameryka, Hulk, X-Men, Fantastyczna Czwórka, Iron Man, Ant-Man, Inhumans, czy Black Panther. To fundamenty ogromnego świata Marvel Comics, na bazie którego powstały hitowe filmy Marvel Studios. Z tymi wszystkimi bohaterami stoją w zasadzie dwie osoby - dobrze znany wszystkim Stan Lee, który był ich pomysłodawcą oraz tytan pracy zarówno jeśli chodzi o scenariusze, ale przede wszystkim rysunki - Jack Kirby. Po wielu latach odnaleziono nieznaną dotąd pracę Króla Komiksu. Rysunek trafił do sieci.

Jack Kirby - odnaleziono nieznany rysunek współtwórcy Marvel Comics

Kirby to postać legendarna wśród fanów komiksów, nie tylko Marvela, ale również DC, bo dla tego wydawnictwa rysownik również pracował. Od wielu lat w Hoboken w stanie Nowy Jork działa The Jack Kirby Museum and Research Center - skarbnica wiedzy na temat życia i twórczości tego słynnego artysty.

Przeczytaj także

O pamięć o Jacki Kirbym dba również jego rodzina, między innymi wnuk rysownika Jeremy Kirby. Mężczyzna zamieścił na Twiterze rysunek swojego dziadka, przedstawiający Thora wymachującego Mjolnirem. Dzieło utrzymane w charakterystycznej dla Kirby'ego manierze jest oczywiście bardzo ciekawe, ale to nie ono jest bohaterem tego artykułu. W komentarzu pod postem wnuka Kirby'ego pojawił się ciekawy wpis. Mężczyzna posługujący się nickiem Dumpster Dan zamieścił zdjęcie szkicu z czasu II wojny światowej wykonanego przez Kirby'ego.

Cześć, Jeremy! Twój dziadek naszkicował mojego tatę, kiedy był na przysposobieniu wojskowym. Mój tata był jego sierżantem. Od kiedy usłyszałem tę historię, zostałem jego fanem.

Kirby, jak większość dorosłych mężczyzn w czasie II wojny światowej był w wojsku. Został wcielony do Armii Amerykańskiej w 1943 roku. Odbył przysposobienie wojskowe w Camp Stewart, nieopodal miasta Savannah w stanie Georgia, a potem służył w Kompanii F 11. regimentu Piechoty. Brał udział w lądowaniu na plaży Omaha w Normandii 23 sierpnia 1944 roku, czyli dwa i pół miesiąca po D-Day. Wykorzystano jego talent rysowniczy, dlatego został zwiadowcą. Miał wykonać rekonesans i naszkicować mapę terenu, który mieli odbić żołnierze amerykańscy. Ich misją było miasto Metz. Za swoje zasługi dostał dwie gwiazdki, ale resztę wojny spędził w szpitalu wojskowym z odmrożoną stopą. Do domu wrócił w 1945 roku.

Przeczytaj także

Jack Kirby - kim był rysownik Marvela?

Urodził się 28 września 1917 roku w na Lower East Side w Nowym Jorku jako Jacob Kurtzberg. Pochodził z ubogiej rodziny, więc musiał umieć o siebie zadbać, ale od dziecka marzył o związaniu swojego zawodowego życia ze sztuką. Rysował w każdej wolnej chwili i szybko zafascynował się komiksem. Przekuł swój talent w sposób na zarabiane pieniędzy. Najpierw pracując przy filmach animowanych (między innymi pomagał tworzyć serial "Popeye"), a potem przy karykaturach i stripach komiksowych w lokalnych gazetach. Posługiwał się wieloma pseudonimami. Jednym z nich był Jack Kirby, który po latach stał się jego legalnym imieniem i nazwiskiem. 

Przeczytaj także

Szybko rozpoczął pracę w magazynach komiksowych, wydawanych przez wydawnictwo Timley, które w przyszłości przekształciło się w Marvel Comics. W okresie II wojny światowej połączył siły ze scenarzystą Joe Simonem, z którym powołali do życia Kapitana Amerykę, oryginalnego Human Torcha oraz Namora Sub-Marinera. Było to w 1941 roku. Wtedy też Kirby poznał kilka lat młodszego od siebie Stana Lee. Jednocześnie Kurtzberg pracował w tym czasie dla DC Comics.

Przeczytaj także

Po wojnie superbohaterowie przestali być popularni, więc Kirby zajął się komiksem wojennym, romansami i swoim konikiem - historiami o wielkich dziwacznych potworach o kuriozalnych imionach, które atakowały świat. Ich echa pobrzmiewały jeszcze w pierwszych komiksach Marvela, których era rozpoczęła się niespełna dekadę później. W 1961 roku Lee postanowił postawić wszystko na jedną kartę i powołać do życia herosów, jakich świat jeszcze nie widział. Przy dużej pomocy Kirby'ego udało się im stworzyć uniwersum, które funkcjonuje i ma się dobrze po dziś dzień. Kirby i Lee wymyślili większość popularnych do dzisiaj superbohaterów Marvela.

Przeczytaj także

Wraz z rozwojem Marvel Comics, Kirby oddalał się od swoich dzieł, by w końcu w latach 70. na stałe przejść do DC i skupić się na swoich wizjonerskich historiach zawartych w serii "Fourth World". Pod koniec lat 70. powrócił do Marvela, ale nie zabawił tam długo. Zmarł 6 lutego 1994 roku, zostawiając za sobą rzeszę wiernych fanów i artystyczną spuściznę, która inspiruje nowe pokolenia czytelników komiksów i twórców tego medium.

Przeczytaj także

Zobacz też: Czy jeden z klasycznych członków X-Men zjadł człowieka?

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.