Pogoda
26.05.2020 15:53

Odnaleziono starożytne naczynie z motywem łabędzia, a w nim niezidentyfikowaną ciecz. Co mówią archeolodzy?

W chińskiej prowincji Henan dokonano niezwykłego archeologicznego odkrycia. W wazie w kształcie łabędzia odkryto ponad 3 litry płynu niewiadomego pochodzenia. Trwają specjalistyczne testy.

Odnaleziono starożytne naczynie z motywem łabędzia, a w nim niezidentyfikowaną ciecz. Co mówią archeolodzy?
fot. Adam Burakowski/REPORTER/East News (zdjęcie poglądowe)

Jak podaje portal China.org w miasteczku Sanmenxia w prowincji Henan odnaleziono grobowiec, a w nim niezwykłe naczynie. Sanmenxia znajduje się pomiędzy miastami Xi'an i Luoyang, dwiema historycznymi stolicami Chin. Jest ważnym punktem strategicznym i komunikacyjnym oraz siedliskiem wszelkiej maści odkryć archeologicznych. Najnowsze z nich zaskoczyło jednak badaczy.

Niezwykłe odkrycie archeologów

Gliniane naczynie zakończone głową łabędzia zawiera bowiem w sobie aż 3 litry zanieczyszczonej żółtawo-brązowej cieczy. Na razie nie odkryto składu biologiczno-chemicznego płynu. Próbki zostały wysłane do odpowiedniej analizy w Pekinie.

Zaginione piramidy w Egipcie
Zaginione piramidy w Egipcie
Przeczytaj także Zagadka sprzed tysięcy lat: Czy w Google Earth znaleziono tajemiczne piramidy?

Oprócz naczynia, w grobowcu odnaleziono także hełm z brązu, misę oraz żelazny miecz, ozdobiony jadeitem. Wstępne ustalenia archeologów szacują, że przedmioty mogą mieć przeszło dwa tysiące lat i powstać na przełomie rządów dynastii Qin (221–207 p.n.e) i Han (202 p.n.e. – 220 n.e.). Zakłada się, że grób mógł należeć do urzędnika niskiej rangi.

Gliniane naczynie – zobacz jak wygląda

Materiał opatrzony był zdjęciem nietypowego naczynia.

Jak podają dziennikarze chińskiego portalu, weterynarz Gao Ruyi wypowiedział się na temat stworzenia, przedstawionego na naczyniu. Mężczyzna potwierdził, że zwierzę uwiecznione na glinianym naczyniu przedstawia szyję i głowę łabędzie niemego. Wskazuje na to w szczególności rozmiar dzioba.

Chiny zidentyfikowały "pacjenta zero". Potwierdza to oficjalny raport
Chiny zidentyfikowały "pacjenta zero". Potwierdza to oficjalny raport
Przeczytaj także Chiny zidentyfikowały "pacjenta zero". Potwierdza to oficjalny raport

Wicedyrektor miejscowego instytutu zabytków i archeologii, Zhu Xiaodong stwierdził, że nie wyklucza, że oznacza to że łabędzie żyły w tamtych okolicach już ponad dwa tysiące lat temu. Jest to o tyle ciekawe, że dotąd szacowało się, że łabędzie tego gatunku po raz pierwszy przybyły na te tereny dopiero pod koniec lat 80. XX wieku, gdy zaczęły migrować tam z Syberii.

Tajemniczy płyn poddawany jest obecnie testom i dopiero w najbliższych tygodniach będziemy mogli poznać kryjącą się za nim tajemnicę.

Czytaj także: Kontrowersyjne stwierdzenie w serialu Netfliksa. „Naziści nie zamierzali eksterminować Polaków”.

Odkrycie chińskich archeologów...

Tagi: Newsy