Pogoda
23.12.2019 16:15

Ofiaromaty stawiane w polskich kościołach. Co łaska, PIN i zielony

Polska Bezgotówkowa od morza do morza. Z programu zachęcającego do udostępniania terminali płatniczych korzystają diecezje w całym kraju. Ofiaromaty trafiają do kościołów i katedr.

ofiaromat
foto: materiały prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ofiaromat, daromat, donacjomat, elektroniczna taca, e-taca. Nie ma jeszcze zgody co do tego, jak mają nazywać się automaty umożliwiające wpłacanie pieniędzy na Kościół, pierwsze urządzenia trafiają już jednak do świątyń.

W Polsce kartą lub smartfonem można płacić już niemal praktycznie wszędzie. Nasz kraj znajduje się w ścisłej czołówce na świecie, jeśli chodzi o wdrażanie płatności zbliżeniowych; Zachód patrzy na nas z podziwem i zazdrością i wprowadzana u nas nowe usługi, zanim trafią do najbogatszych europejskich krajów.

Lidl
Lidl
Przeczytaj także Google Pay i Apple Pay będą mieć w Polsce nowego konkurenta. Nadchodzi Lidl Pay

Transformacji kibicuje mocno polski rząd, który chce zminimalizować liczbę transakcji gotówkowych. Nawet paragon po zakupie będzie otrzymywać się w wersji elektronicznej.

Historia Waszych zakupów trafi na rządowe serwery
Historia Waszych zakupów trafi na rządowe serwery
Przeczytaj także Historia Waszych zakupów trafi na rządowe serwery

Kościół postanowił nie przyglądać się biernie nowym przyzwyczajeniom wiernych i zaczął wprowadzać do świątyń ofiaromaty. Wystarczy wybrać na ekranie kwotę datku, przyłożyć kartę lub smartfon i w razie potrzeby zatwierdzić transakcję PIN-em.

Ofiaromaty w polskich kościołach. Taca opłacana kartą

Nowymi nabytkami pochwaliły się na Twitterze archidiecezje lubelska i krakowska. W obu przypadkach mamy do czynienia z innymi, stworzonymi przez odmienne przedsiębiorstwa urządzeniami.

Lubelski ofiaromat stanął w Archikatedrze.

W Krakowie urządzenie do elektronicznych wpłat na tacę trafiło do kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach.

Plany dotyczące wprowadzania nowych urządzeń są ambitne. Mówi się między innymi o zniczomatach, które byłyby rozstawiane przy wejściach na cmentarze.

Zobacz także: Zniczomat – tak działa największy polski wynalazek XXI wieku [WIDEO] 

Co myślicie o ofiaromatach?

Tagi: Gadżety