Ofiaromaty stawiane w polskich kościołach. Co łaska, PIN i zielony

23.12.2019 16:15
ofiaromat|undefined Fot. materiały prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Polska Bezgotówkowa od morza do morza. Z programu zachęcającego do udostępniania terminali płatniczych korzystają diecezje w całym kraju. Ofiaromaty trafiają do kościołów i katedr.

Ofiaromat, daromat, donacjomat, elektroniczna taca, e-taca. Nie ma jeszcze zgody co do tego, jak mają nazywać się automaty umożliwiające wpłacanie pieniędzy na Kościół, pierwsze urządzenia trafiają już jednak do świątyń.

W Polsce kartą lub smartfonem można płacić już niemal praktycznie wszędzie. Nasz kraj znajduje się w ścisłej czołówce na świecie, jeśli chodzi o wdrażanie płatności zbliżeniowych; Zachód patrzy na nas z podziwem i zazdrością i wprowadzana u nas nowe usługi, zanim trafią do najbogatszych europejskich krajów.

Przeczytaj także

Transformacji kibicuje mocno polski rząd, który chce zminimalizować liczbę transakcji gotówkowych. Nawet paragon po zakupie będzie otrzymywać się w wersji elektronicznej.

Przeczytaj także

Kościół postanowił nie przyglądać się biernie nowym przyzwyczajeniom wiernych i zaczął wprowadzać do świątyń ofiaromaty. Wystarczy wybrać na ekranie kwotę datku, przyłożyć kartę lub smartfon i w razie potrzeby zatwierdzić transakcję PIN-em.

Ofiaromaty w polskich kościołach. Taca opłacana kartą

Nowymi nabytkami pochwaliły się na Twitterze archidiecezje lubelska i krakowska. W obu przypadkach mamy do czynienia z innymi, stworzonymi przez odmienne przedsiębiorstwa urządzeniami.

Lubelski ofiaromat stanął w Archikatedrze.

W Krakowie urządzenie do elektronicznych wpłat na tacę trafiło do kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach.

Plany dotyczące wprowadzania nowych urządzeń są ambitne. Mówi się między innymi o zniczomatach, które byłyby rozstawiane przy wejściach na cmentarze.

Zobacz także: Zniczomat – tak działa największy polski wynalazek XXI wieku [WIDEO] 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.