Ofiary Harvey'ego Weinsteina dostaną 19 milionów dolarów zadośćuczynienia

01.07.2020 11:49
Harvey Weinstein|undefined Fot. AP/Associated Press/East News

Znany amerykański producent i gigant showbiznesu został skazany na ponad 20 lat więzienia za wielokrotne dopuszczanie się przestępstw seksualnych. Nie jest to jedyna kara, którą Weinstein odbędzie.

Ofiary Harvey'ego Weinsteina otrzymają prawie 19 milionów dolarów w ramach zadośćuczynienia, którego jednym z orędowników był prokurator generalny Nowego Jorku.

Ofiary Weinsteina otrzymają 19 milionów dolarów odszkodowania

Wypłata tej pieniędzy wciąż musi zostać zatwierdzona przez sądy okręgowe oraz biuro bankructwa. Rozwiąże jednak dwa różne pozwy - jeden przeciwko Weinsteinowi i The Weinstein Company z lutego 2018 roku, który został wniesiony przez Prokuratora Generalnego oraz ten z listopada 2017 roku, wniesiony przez osoby pokrzywdzone przez filmowego producenta.

Porozumienie w sprawie zadośćuczynienia zostało zaakceptowane na trzy miesiące po tym, gdy Weinsteina skazano na 23 lata więzienia w Nowym Jorku. Został uznany winnym za napastowanie seksualne Miriam Haley, byłej asystentki produkcji przy "Project Runway" oraz gwałtu na aktorce Jessice Mann.

Przeczytaj także

Żadna z pozywających wspomnianych w porozumieniu o zadośćuczynienie nie była obecna podczas rozprawy w Nowym Jorku. Łącznie ponad 100 kobiet oskarżyło Weinsteina o zbrodnie na tle seksualnym. Wśród nich znalazły się: Louisette Geiss, Sarah Ann Thomas, Melissa Thompson, Melissa Sagemiller, Nannette May, Katherine Kendall, Caitlin Dulany, Larissa Gomes oraz Jill Doe (tak nazywa się osobę, która chce pozostać anonimowa w systemie karnym USA). 

Jeżeli porozumienie zostanie ratyfikowane przez sądy okręgowe i biuro bankructwa, pieniądze z zadośćuczynienia zostaną wpłacone na konto fundacji na rzecz ofiar Weinsteina. O pieniądze będą mogły się ubiegać po spełnieniu odpowiednich warunków.

Prokurator Generalna Nowego Jorku Letitia James opublikowała oficjalne oświadczenie w sprawie:

Harvey Weinstein i The Weinstein Company zawiedli swoich kobiecych pracowników. Po tylu latach napastowań, grożenia i dyskryminacji te kobiety nareszcie otrzymają trochę sprawiedliwości. Przez ponad dwa lata moje biuro pracowało nad pościgiem o sprawiedliwość dla kobiet skrzywdzonych przez Weinsteina. To porozumienie jest wygraną dla każdej kobiety, która odczuła napastowanie seksualne, dyskryminacje, czy inne nadużycie ze strony swojego pracodawcy. Dziękuję tym dzielnym kobietom, które wyszły naprzód i podzieliły się swoimi historiami z moim biurem. Na zawsze będę nosiła ich historie w swoim sercu i nie przestanę walczyć, aż każda osoba będzie mogła pracować w środowisku bez nadużyć.

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.