Pogoda
14.08.2020 10:44

Ognisko koronawirusa w zespole "Mazowsze". Zakaziły się aż 22 osoby

22 członków chóru Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" zaraziło się koronawirusem. Cała grupa przebywa na kwarantannie.

Mazowsze
foto: Jan BIELECKI/East News/Zdjęcie poglądowe

Liczba zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła już 20 milionów. Z COVID-19 wyleczyła się przeszło połowa zdiagnozowanych pacjentów - niemal 13 milionów zarażonych. Niestety rośnie także liczba zgonów spowodowanych pandemią. Aktualnie na świecie w wyniku COVID-19 zmarło 755 tysięcy osób. W Polsce pozytywne wyniki badań na obecność koronawirusa zanotowano przeszło 54 tysiące razy, ozdrowiało ponad 37 tysięcy pacjentów, a niecałe 2 tysiące chorych zmarło.

Koronawirus w Polsce. Ognisko zakażeń w zespole Mazowsze

Co jakiś czas odnotowuje się kolejne ogniska koronawirusa. Zwykle pojawiają się one w zakładach pracy, kopalniach lub na imprezach takich jak np. wesela. Stąd pomysł na kolejne obostrzenia związane z wydarzeniami rodzinnymi. Tym razem nowe ognisko zakażeń pojawiło się wśród członków znanego chóru "Mazowsze".

O sytuacji poinformowała PAP rzeczniczka zespołu Katarzyna Pasieczna. Podobno cały chór przebywa aktualnie na kwarantannie, a chorzy są objęci przez sanepid izolacją. Zarażone osoby nie mają objawów i czują się dobrze.

Foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)
Foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)
Przeczytaj także Popularna sieć kin obciąży klientów kosztami środków ostrożności przed COVID-19

Jak twierdzi Piaseczna:

"

Przestrzegaliśmy zasad, więc wirus nie rozprzestrzenił się na orkiestrę i balet. Nosiliśmy maseczki na korytarzach i w foyer i tam nikt się nie zaraził. Zakażenia były tylko w chórze, co wynika ze specyfiki pracy, ponieważ niemożliwe jest śpiewanie w maseczkach. Chór został podzielony wcześniej na dwie grupy, dlatego tylko połowa chórzystów jest chora. "

Pracownicy nie pojawiają się już w siedzibie chóru. Ekipa "Mazowsza" czeka na dezynfekcję pomieszczeń. W najbliższym czasie badaniu zostaną poddani członkowie orkiestry i baletu, jednak docelowo testy na obecność wirusa mają przejść wszyscy pracownicy, także ci administracyjni.

Oto pierwszy reportaż o nierównej walce z COVID-19 w Polsce. Kiedy premiera "Nadzwyczajnych"?
Oto pierwszy reportaż o nierównej walce z COVID-19 w Polsce. Kiedy premiera "Nadzwyczajnych"?
Przeczytaj także Oto pierwszy reportaż o nierównej walce z COVID-19 w Polsce. Kiedy premiera "Nadzwyczajnych"?
Tagi: koronawirus