Pogoda
28.09.2018 20:53

Ogromny atak hakerów na Facebooku! Włamano się do 50 milionów kont

Jak podaje agencja AP, powołując się na przedstawicieli portalu społecznościowego, poszkodowanych jest blisko 50 mln użytkowników Facebooka. 

Atak hakerów na Facebooku
foto: Shutterstock

Hakerzy do nielegalnych działań wykorzystali funkcję „wyświetl jako”, która pozwala użytkownikom zobaczyć, jak wygląda profil właściciela danego konta z perspektywy innych użytkowników Facebooka. Dzięki temu można sprawdzić, jakie informacje na nasz temat, m.in. miejsce zamieszkania, miejsce zatrudnienia czy zdjęcia,  widoczne są dla innych posiadaczy konta.

Atak hakerów na Facebooku 28 września 2018

Jak podaje BBC, Facebook ujawnił, że prawie 50 mln kont zostało zhakowanych. Według informacji śledztwo dopiero się rozpoczęło, natomiast wiadomo już, że hakerzy wykorzystali błędy w funkcji i znaleźli sposób na przechwycenie danych użytkowników. Mark Zuckerberg podczas wideokonferencji w piątek 28 września 2018 zapewnił, że firma traktuje kwestie bezpieczeństwa bardzo poważnie. 

Dlaczego Facebook wylogowuje z konta?

Potencjalni użytkownicy, których mógł dotyczyć nielegalny atak hakerów, zostali wylogowani automatycznie ze swojego konta w piątek 28 września 2018. Guy Rosen, odpowiedzialny w Facebooku za bezpieczeństwo portalu, wyjaśnił, że jest to „krok zapobiegawczy”, który ma pomóc w ochronie danych użytkowników. Dodał także, że prywatność i bezpieczeństwo ludzi są niezwykle ważne dla firmy i ubolewają nad tym, że doszło do takiej sytuacji. Wylogowanych zostało blisko 90 mln użytkowników.

Na razie Facebook nie ujawnił, czyje konta padły ofiarą ataku hakerskiego i kto stoi za atakiem. Firma poinformowała już o całej sytuacji odpowiednie służby.

Czy Facebook wylogował Cię z konta 28 września 2018?

Justyna Kierzkowska
Tagi: Facebook